Pojęcie polityczności C. Schmitta

Nasza ocena:

5
Pobrań: 868
Wyświetleń: 3444
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie polityczności C. Schmitta - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie polityczności C. Schmitta; decyzjonizm; krytyka liberalizmu. Carl Schmitt: Politycznosc- autonomiczne rozroznienie na wroga lub przyjaciela. Nieprzyjaciel to ktoś egzystencjalnie inny, obcy - możemy popaść z nim w sytuację konfliktu egzystencjalne go . Narody łączą się ze sobą w myśl podziału na sojuszników i nieprzyjaciół. Z pojęciem nieprzyjaciela związana jest wojna. Oczywiście wojna nie jest ani celem ani sensem polityki, ale jest pewną możliwością która może zaistnieć. Przez to też wyznacza ona (wojna) pewien sposób postępowania. W kwestii wojny rozstrzygające są dwa czynniki: - możliwość jej wystąpienia
- decyzja czy nastąpiła pewna wyjątkowa sytuacja, która może się zakończyć wojną
Wojna jest więc ostatecznym środkiem politycznym . Polityka może czerpać swą moc z przeróżnych sfer ludzkiego życia: antagonizmów religijnych, gospodarczych, moralnych i in. Państwo na mocy własnej decyzji wyznacza sobie nieprzyjaciela. Jako ośrodek decyzji państwo może prowadzić wojnę, co jest jednoznaczne z możliwością rozporządzania ludzkim życiem. Oczywiście normalnie funkcjonujące państwo powinno zapewniać swoim obywatelom bezpieczeństwo (co zresztą osiąga za pomocą praw), a więc odpowiedzialne jest ono za utrzymanie stanu spokoju i porządku, tak aby mogły ciągle obowiązywać ustalone wcześniej normy (one obowiązują przecież w takich warunkach do jakich zostały powołane - czyli w stanie spokoju i porządku). Co więcej państwo ma prawo desygnowania nieprzyjaciela publicznego. W zależności od działań wroga publicznego - może nastąpić albo przywrócenie jedności politycznej albo z kolei wojna domowa.
W czasie wojny wszelkie spory i konflikty w łonie państwa powinny zostać zawieszone.
Decyzjonizm ( łac. decisio - postanowienie, rozstrzygnięcie) - termin ekonomiczny określający gospodarkę , na którą rząd wywiera znaczący, bezpośredni wpływ.
Termin bywa kojarzony z gospodarką centralnie planowaną , gdzie rząd faktycznie kontroluje produkcję i alokację surowców.
W pierwotnym znaczeniu dotyczył Francji i miał inne znaczenie. Określał gospodarkę kapitalistyczną z dużym udziałem sektora państwowego.
W większości nowoczesnych gospodarek obecny jest element decyzjonizmu. Rząd może wspierać jedne działania, a zniechęcać do innych.
Krytyka liberalizmu Carla Schmitta: - nie sformulowal pozytywnej koncepcji wladzy
- mysli tylko nad tym jak wladze ograniczac
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz