Koncepcja polityczności Carla Schmitta-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1260
Wyświetleń: 4333
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncepcja polityczności Carla Schmitta-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Ewelina Banasiak
PODSTAWOWE KATEGORIE NAUKI O POLITYCE
KONCEPCJA POLITYCZNOŚCI CARLA SCHMITTA
Carl Schmitt - prawnik niemiecki; specjalista w dziedzinie nauk o państwie i prawie międzynarodowym, teoretyk państwa autorytarnego; profesor uniwersytecki; od 1933 radca stanu i członek NSDAP; 1945 odsunięty od nauczania i zwolniony ze stanowisk za popieranie nazizmu; krytyk Republiki Weimarskiej i ustroju demokratycznego.
Pojęcie polityki
Kryterium polityczności
Polityka, a wojna
Jedność polityczna
Podmiot polityczny i jego relacje
Podsumowanie
Polityczność może przybierać zdaniem Schmitta różne formy - można mówić o polityczności nieuporządkowanej, która występuje w stanie natury. Wtedy panuje chaos i każdy musi stale troszczyć się sam o swoje przetrwanie. Walka jest wówczas nieuchronna, dlatego człowiek jest skazany na przezwyciężenie takiego stanu, poddanie polityczności regulacji, jeśli chce zacząć rozwijać cywilizację - udoskonalać własny sposób istnienia na świecie. Uporządkowanie tego, co polityczne, czyli przede wszystkim relacji pomiędzy podmiotami politycznymi, dokonuje się w momencie powstania ładu państwowego, powołanego do życia i utrzymywanego decyzją suwerena.
BIBLIOGRAFIA:
C. Schmitt, Pojęcie polityczności, [w :] Współczesna filozofia polityki, D. Pietrzyk - Reeves, B. Szlacha, Kraków 2003 Ryszka F., Historia, polityka, państwo. Wybór studiów. Tom II, Toruń 2002
.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

artmedia9 napisał(a):

2015-10-22 20:59:25

Bardzo ogólna, zaledwie kilka zdań, i ma słaby związek z tym, co Schmitt pisał w swoim tekście. Nie polecam. Student historii doktryn politycznych.