Pojęcie podatku- opracowanie 2

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie podatku- opracowanie 2 - strona 1

Fragment notatki:

PODATEK-podatek jest to przymusowe, bezzwrotne i nieodpłatne świadczenie pieniężne o charakterze ogólnym, nakładane jednostronnie przez państwo , charakteryzujące się przewłaszczeniem. CECHY PODATKU (Świadczenia):
PRZYMUSOWE- ma odróżnić „podatek” jako świadczenie na rzecz państwa czy innego organu publicznego od innych świadczeń, które płacone są dobrowolnie , o jego uiszczeniu bądź nie uiszczeniu nie decyduje świadczący czy jego wola , tylko wola państwa , które nakłada i wymaga by był uiszczony, jednocześnie jest świadczeniem, które pobierane jest przymusowo(możliwość zastosowania przymusu publicznego).
BEZZWROTNE- ma odróżniać podatek od różnego rodzaju świadczeń na rzecz państwa , które są świadczeniami zwrotnymi ( np.pożyczki publiczne)
NIEODPŁATNE-w zamian za spełnienie tego świadczenia nie otrzymamy żadnego świadczenia wzajemnego.(Degi- kontrowersyjny pogląd ,że państwo wykonuje pewne funkcje np. w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego „niby odpłatne” tym się państwo odpłaca np. kibicom” )
PIENIĘŻNE-ma odróżnić podatki od różnego rodzaju świadczeń osobistych (np. obowiązkowa służba wojskowa) Wykształciły się w gospodarce towarowo-pieniężnej, zdarza się ,że występują kryzysy, prowadzące do zamierania gospodarki -pieniężnej. Wówczas pieniądz zostaje wyparty z rynku, a towary wymieniane są na towary. Państwo wówczas żąda od obywatela nie pieniędzy, a towarów. Następowało przekształcenie charakteru podatku z pieniężnego na niepieniężne(zdarza się rzadko)
OGÓLNE- podatek jest świadczeniem ogólnym, które:
a)nie jest pobierane w związku z jakimiś szczególnymi cechami podmiotu
b)nie jest to świadczenie pobierane na określony cel
c)pobierane na pokrycie wydatków związanych z potrzebami ogółu
JEDNOSTRONNIE NAKŁADANE PRZEZ PAŃSTWO- zostaje nałożona na podatnika przez państwo , czy inny związek publiczno-prawny w drodze jednostronnego aktu.(ustawa)poniekąd wyrażamy zgodę na płacenie podatków-wybierając przedstawicieli do Parlamentu.
PRZEWŁASZCZENIE-ma wskazywać, że skutek nałożenia podatku i zapłaty go , wówczas własność środków pieniężnych przechodzi na rzecz państwa lub innego związku publiczno-prawnego; wg prof. Kalinowskiego jeśli nałożymy podatek na jednostkę budżetową, to nie następuje przeniesienie własności (przewłaszczenie)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz