Pojęcie narodu w koncepcji Gellnera- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 875
Wyświetleń: 1673
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie narodu w koncepcji Gellnera- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie narodu w koncepcji Gellnera
Państwem są wyspecjalizowane organy porządkowe, takie jak policja czy sądownictwo, wyodrębnione z życia społecznego,
Państwo to instytucja, która zajmuje się wymuszaniem publicznego ładu. I narody i państwa są bytami przygodnymi. A nie powszechnymi i koniecznymi. Istniały nie zawsze i nie wszędzie. Co więcej naród i państwo nie są tym samym bytem. Nacjonaliści twierdzą, że zostały one sobie wzajem przeznaczone, że jedno nie może obejść się bez drugiego i że w przeciwnym razie dzieje się tragedia. Lecz aby spełnić swe przeznaczenie, musiały najpierw powstać, a powstały niezależnie i przypadkowo. Niewątpliwie państwo nie potrzebowało narodu, by móc zaistnieć i niewątpliwie też niektóre narody zaistniały bez błogosławieństwa państwa. Definicje narodu:
definicja kulturowa - dwie osoby należą do tego samego narodu, jeżeli uczestniczą w tej samej kulturze, przez którą rozumieć będziemy system idei, znaków, skojarzeń, sposobów zachowania i porozumiewania się.
definicja woluntarystyczna - dwie osoby należą do tego samego narodu, jeżeli uważają, że należą do tego samego narodu. Czyli narody są dziełem człowieka. Zbiór osób staje się narodem, gdy są one stanowczo przekonane, iż z tytułu współzależności do owego zbioru maja wobec siebie pewne obowiązki i prawa. Tym, co czyni z nich naród jest wzajemne uznanie się za rodaków.”
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz