Pojęcie kultury

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 3234
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie kultury - strona 1

Fragment notatki:

Na 4 stronach tekstu wytłumaczono jej zasadnicze elementy - korzystając z dwóch następujących źródeł bibliograficznych: Świat człowieka, świat kultury. Antologia tekstów klasycznych antropologii oraz Słownik socjologiczny Krzysztofa Olechnickiego i Pawła Załęckiego. Do referatu dołączono fotografię Ralpha Lintona oraz spis źródeł bibliograficznych.


(…)

…, które w identyczny sposób reagują na ten sam bodziec, nawet ta sama osoba w różnym czasie na dany bodziec będzie reagowała inaczej). Za wzór kultury rzeczywistości można przyjąć skale normalnych reakcji na daną sytuację. Każdy rzeczywisty wzór kulturowy nie jest pojedynczym zachowaniem, lecz seriom zachowań różniących się w pewnych granicach. Niemożliwe jest opisywanie wszystkich zachowań tworzących kulturę. Konstrukt kulturowy ustala modalną skończonej serii wariantów występujących w każdym rzeczywistym wzorze kulturowym i stosuje ją jako symbol rzeczywistego wzoru kulturowego. Może ona nie pokrywać się z kulturą rzeczywistą w żadnym punkcie, to daje krótkie i wygodnie przybliżenie do warunków istniejących w kulturze realnej. Reasumując na kulturę rzeczywistą składa się cała suma zachowań członków społeczeństwa, normalne reakcje na dane sytuacje. Konstrukt wzoru kulturowego odpowiada modalnej zróżnicowań w ramach rzeczywistego wzoru kulturowego. Większość wydarzeń, które powstają w procesie kształtowania się osobowości na charakter powtarzalny, pewne niezwykłe i gwałtowne epizody mogą mieć konsekwencje traumatyczne , istota rozwoju osobowego polega na powtarzaniu określonych bodźców i zachowań będącymi…
… zjawiska, których charakter, a nawet samo istnienie może być tylko internowane z zachowania jawnego, jakiemu dają początek.
Prowadząc badania terenowe prawie niemożliwe jest przeprowadzenie ich na prawdziwej próbie reprezentatywnej społeczeństwa, relacje osób z którymi badacz wchodzi w kontakt mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego też jedynymi jednostkami do testowania są: osoby sympatyzujące…
… do niezliczonych opowieści przy ognisku. Ludzie są ciekawi osobowości i zachowań innych ludzi dlatego lubią o tym słuchać. Słuchanie o cudzych obyczajach są dla nas plotką, słucha się ich z mieszanymi uczuciami. Największym plotkarzem świata był Herodot, który poświęcił większość swojej historii temu, co dzisiaj nazywa się opisywaniem kultury. Wskazał on najbardziej niezwykłe różnice między obyczajami Greków…
… przystosowanie się do środowiska. Na przykład w murzyńskim społeczeństwie Afryki Zachodniej kulturowe techniki zdobywania żywności w dżungli będą przekazywane jednostce przez uczenie się. Natomiast wysoki stopień odporności na malarię jest już kwestią dziedziczenia. Można więc stwierdzić, że pojęcie kultury obejmuje co najmniej zjawiska trzech różnych porządków: materialne, czyli rezultaty wytwarzania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz