Pojecie konstytucji-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojecie konstytucji-opracowanie - strona 1 Pojecie konstytucji-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Pojecie konstytucji. Geneza konstytucji pisanych.
Konstytucja - (łac. Constitutio) ustanawiać, urządzić, nadać czemuś ramy, uporządkować sytuacje w sprawowaniu władzy, konstytucja jako fundament ustroju w państwie.
Konstytucje zaczęły powstawać, aby ograniczyć władzę monarchszą (Francja, Prusy, Austria).
W krajach zachodnich była silna władza monarchsza (król sam stanowił prawo, sam wydawał wyroki). W XVII - XVIII wieku rozważono, aby ograniczyć władzę monarchszą. Król miał być, ale władzę sprawować miał za zgodą innych ludzi.
Przedstawiciele oświecenia francuskiego opracowali koncepcję i tam ograniczyli władzę.
Poglądy Jana Jakuba Reusseau przedstawiciela Szkoły Prawa Natury - zgodnie z prawem natury ludzie rodzą się i są wolni i równi.
Konstytucja jest przejawem mowy społecznej (1 - umówił się najpierw każdy z każdym jak mają wyglądać rządy, 2 - cała zbiorowość zawiera umowę z władcą). Za zgodą tej zbiorowości parlament będzie ustanawiała król będzie wykonywał ustawę. Konstytucja to pakt między królem a społeczeństwem. Miała regulować ustrój władz państwowych, aby było wiadomo, jaki ustrój jest w państwie.
Wczesne konstytucje nie zawierały praw człowieka, obywatela.
Pierwsza konstytucja powstała w 1787 roku była to konstytucja Stanów Zjednoczonych. Miejsce króla zajmuje prezydent. Posiada ona 8 artykułów, nie dotyczy praw i wolności obywatela. Określone są kompetencje poszczególnych władz. W 1791 roku wprowadzono pierwszych 10 poprawek. Znajdują się w nich prawa i wolności człowieka (Deklaracja praw człowieka).
Rodzaje konstytucji:
pisane - np. konstytucja Polski (99% państw na świecie posiada konstytucje pisane),
niepisane - Wielka Brytania w tym kraju istnieje konstytucja tylko nie jest ona zapisana, cały ustrój państwa jest konstytucją, istnieje konstytucja rzeczywista według zwyczaju, tradycji, przede wszystkim uporządkowuje rządy. Są ustawy parlamentu, zwyczaje, konwenanse konstytucyjne.
sztywne - najwyższym źródłem prawa w systemie prawnym danego państwa np. polska (Trybunał Konstytucyjny orzeka czy prawo stanowiące w państwie jest zgodne z konstytucją).
elastyczne - konstytucja angielska jest konstytucją elastyczną, nie ma prawej ustawy, nowy zwyczaj, jaki się wykształcił wypierał stary zwyczaj.
stabilna - konstytucja Stanów Zjednoczonych, ciągle jest i obowiązuje
niestabilna - często zmieniana, konstytucja Francji, miała 13 konstytucji. Konstytucja jest to:
akt prawa pisanego o najwyższej mocy prawnej w systemie prawnym w danym państwie,
akt określający podstawowe zasady ustroju danego państwa a także określa podstawowe zasady władzy państwowej,
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz