Pojęcie jakości

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie jakości - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie jakości.
Jakość - pojęcie jakości lub usługi (Uważa się, że po raz pierwszy pojęcie jakość (łac. qualitas) zdefiniował Platon jako "pewien stopień doskonałości". Było to wówczas pojęcie filozoficzne i jako takie pozostało do czasów współczesnych. W licznych sporach ustalono jedynie, że jakość posiada cechy obiektywne, mierzalne, jak masa i kształt, oraz subiektywne, oceniane przez każdego inaczej, jak barwa lub zapach.)
- Ujęcie filozoficzne
Jakość jako stan absolutnej nieskazitelności i doskonałości mierzone: nie można zmierzyć ale rozpoznaje się ją, gdy się ją spotka.
- ujęcie ukierunkowana na produkt
Jakość jako obecność określonych składników charakterystycznych dla produktu lub świadczeń jak no. -moć silnikach w kw - zawartość miąszu w soku pomoarańczowym mierzone: jednoznacznie mierzalne kryteria.
- ujęcie ukierunkowane na użytkownika
Jako optymalne zaspokojenie potrzeb klienta Mierzone: subiektywne odczucia każdego z użytkowników mierzenie poprzez ankietowanie klientów
- ujęcie ukierunkowane na produkt
Jakość jako dotrzymanie założonych wartości teoretycznych i wymienionych w specyfikacji w procesie produkcji lub podczas świadczenie usługi.
Mierzenie: jednoznaczna mierzalność orzy kontrolowanych procesach problematyczne gdy mierzenie procesu nie jest możliwe.
- ujcie ukierunkowane na wartość
Exponuje realizację cena-świadczenie jakość jako porównianie otrzymanej korzyści do podanej ceny.
Mierzenie: subiektywna ocena poszczególnych klientów ocena tylko w porównaniu z innymi produktami lub świadczeniami. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz