Pojęcie i typy prostytucji. Jasińska - świadczenie usług seksualnych za zapłatę, bez zaangażowania uczuciowego i w zasadzie bez wyboru. McCogy - zachowanie, które dla klienta ma znaczenie seksualne, forma transakcji handlowej, towarzyszy mu uczuciowa obojętność. Antoniszyn i Marek - osoba, która stale lub dorywczo uprawia proceder polegający na świadczeniu usług seksualnych w dowolnej formie w zamian za korzyści materialne, które stanowią decydujący motyw jej działania. Urszula Świętochowska - utrzymywanie przypadkowych stosunków seksualnych, bez zaangażowania emocjonalnego i pobieranie za oświadczone usługi określonych opłat. Kryteria prostytucji: - obojętność, - aspekt seksualny, - handel ciałem, - korzyści materialne, - brak zaangażowania uczuciowego, - transakcja seksualna, - transakcja finansowa, - klienci bez wyboru. Typy prostytucji wg Brunona Hołysta: - Call girls - dziewczyny na telefon, kobiety młode, wykształcone, znające języki obce. Często dysponują własnym mieszkaniem. Specjalizują się w obsłudze klientów zagranicznych i ludzi biznesu. Mają swoich kuplerów, którzy ułatwiają im kontakt z klientami. Kontakty w klientami nawiązują telefonicznie. Prostytucja jest ich jedynym źródłem utrzymania.. Zwykle nie są znane policji. - Kobiety oferujące usługi seksualne w hotelach i nocnych klubach. Prostytucja jest ich głównym źródłem dochodu. Z klientami nawiązują kontakt najczęściej w tańcu, czasem przysiadają się do stolików mężczyzn, czasem są rekomendowane przez pracowników lokalu, stręczycieli lub inne prostytutki. Usługi seksualne świadczą w pokojach klientów, w wynajętych pokojach lub w pomieszczeniach gospodarczych odstępowanych przez personel za odpowiednią opłatą. Znane dobrze pracownikom lokali. Z reguły nie popełniają przestępstw. - Prostytutki uliczne - otoczone liczną grupą osób wciągniętych w proceder (sutenerzy, ochroniarze, taksówkarze, itp.). Prostytucja stanowi dla nich sposób dorobienia. Wiele z nich jest uzależnionych od alkoholu, chorych i zarażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mają swoje stałe miejsca pracy zwane pigalakami, w których oferują usługi. Znane policji. Stwarzają duże ryzyko zarażenia chorobą weneryczną i wirusem HIV. - Prostytutki działające w agencjach towarzyskich i salonach masażu erotycznego. Częściej ni w pozostałych przypadkach są to cudzoziemki, dosyć dobrze wykształcone. Działają w stosunkowo bezpiecznych warunkach. Mało samodzielne, ale zachowujące anonimowość. - Kobiety trudniące się nierządem okazjonalnie. Często niezidentyfikowane, tzw. cichodajki. Zdarzają się wśród nich uczennice szkół średnich, studentki lub urzędniczki albo kelnerki. Niektóre z nich działają wyłącznie w sezonie turystycznym lub w czasie weekendu.
(…)
… przeżyć seksualnych,
- konieczność,
- żądza, - przypadek.
Czynniki najczęściej wskazywane jako facylitatory wchodzenia w profesję prostytutki:
- niski status społeczny,
- nadmierny rygoryzm ojca, - brak więzi emocjonalnej w rodzinie,
- chaos organizacyjny,
- wadliwe metody wychowawcze,
- wzrost patologii w rodzinie pochodzenia,
- częsta zmiana środowiska wychowawczego,
- niepowodzenia szkolne,
- wczesna inicjacja seksualna,
- doświadczenie wykorzystywania seksualnego w okresie dzieciństwa.
Wpływ grupy rówieśniczej na dewiacyjną aktywność seksualną młodych.
Grupa rówieśnicza ma znaczenie nie tylko dla rozwoju procesów poznawczych, ale wpływa na wiele innych, istotnych spraw:
- Grupa może w jakimś stopniu wpływać na zdrowie psychiczne swoich członków. Jednostki izolowane w grupie, w przeciwieństwie do akceptowanych, mają różne problemy psychologiczne wiążące się z ich zdrowiem psychicznym. W niektórych przypadkach izolowani mogą się nawet stać przestępcami.
- Grupa przekazuje wartości, postawy, normy, itp.
- Grupa może uczyć swoich członków zachowań społecznie niepożądanych, takich jak zachowania agresywne, używanie alkoholu czy narkotyków.
- Grupa rówieśnicza bywa często pierwszym źródłem wiedzy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)