POiZ - wykłady, Potocki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 2695
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
POiZ - wykłady, Potocki - strona 1

Fragment notatki:

Ma objętość 5 stron zapisanych w formacie WordPad. Notatka z wykładów prof. dr hab. Arkadiusza Potockiego, zawiera czystą treść. Dotyczy zagadnień: ewolucja organizacji pracy i powstanie nauki o organizacji i zarządzaniu, funkcje przedsiębiorstwa i funkcje zarządzania w ujęciu H. Fayola, wymień i scharakteryzuj wybrane zasady wspomagające funkcję planowania, wymień i scharakteryzuj zasady odnoszące się do funkcji organizowania, wymień oraz scharakteryzuj zasady odnoszące się do funkcji kontroli, wymień i scharakteryzuj zasady odnoszące się do funkcji koordynowania, wymień i scharakteryzuj zasady odnoszące się do funkcji decydowania, Karol Adamiecki ? sylwetka i wkład w rozwój zarządzania w Polsce, scharakteryzuj budowę harmonogramów w oparciu o oszczędność i wydajność, scharakteryzuj metody organizacji czasu pracy, pozyskiwanie zasobów materialnych i gospodarczych (funkcja dysponowania środkami rzeczowymi i finansowymi), funkcja pracy z ludźmi (nie należy do kanonu Fayol`a). Życzę miłej lektury.

1. Ewolucja organizacji pracy i powstanie nauki o organizacji i zarządzaniu.
Przez wieki podstawową formą organizacji była organizacja typu rzemieślniczego. Na dole piramidy organizacyjnej byli uczniowie (przyuczający się do zawodu, ich praca nie była opłacana). Wyżej znajdowali się czeladnicy (w pełni wykwalifikowani, opłacani, każdy wykonywał jeden produkt). Na czele przedsiębiorstwa stał mistrz. Organizacje działały na rynku lokalnym, przy praktycznie zerowej konkurencji.
Z czasem pojawiły się manufaktury, kilkudziesięcio- lub nawet kilkuset- osobowe grupy, na czele których stał kierownik. Niektóre z nich były międzynarodowe. Upadła zasada „jeden wykonawca - jeden produkt”, wielu wykonawców wytwarzało to samo dobro.
W czasie rewolucji przemysłowej zaludnienie było dosyć gęste, pojawiały się konkurujące przedsiębiorstwa, produkujące wyższej jakości produkty po tej samej cenie, lub takie same jakościowo, ale tańsze.
2. Funkcje przedsiębiorstwa i funkcje zarządzania w ujęciu H. Fayola.
Funkcje przedsiębiorstwa:
czynności techniczne (produkcja, przeróbka, fabrykacja)
czynności handlowe (kupno, sprzedaż, wymiana)
czynności finansowe (poszukiwanie kapitału oraz obrót nim)
czynności ubezpieczeniowe (ochrona majątku, osób)
czynności rachunkowościowe (inwentaryzacja, ustalanie cen, statystyka)
czynności administracyjne czyli funkcje zarządzania Funkcje zarządzania:
planowanie (badanie przyszłości, ustalanie programu działań)
organizowanie (powoływanie do życia organizmu przedsiębiorstwa)
rozkazywanie (powodowanie funkcjonowania personelu)
koordynowanie (łączenie i harmonizowanie wszystkich czynności i wysiłków)
kontrolowanie (czuwanie nad tym, aby wszystko odbywało się zgodnie z ustalonymi przepisami oraz wydanymi rozkazami)
3. Wymień i scharakteryzuj wybrane zasady wspomagające funkcję planowania.
Zasada konkretności - zasada mówi, że cele organizacji muszą być motywujące i realne, nie mogą być zbyt ogólnikowe oraz niemożliwe do wykonania.
Zasada terminowości - każde zadanie powinno mieć określony nie tylko cel, ale również termin rozpoczęcia i zakończenia. Brak takich terminów uniemożliwia koordynacje i kontrolę nad zadaniami.
Zasada elastyczności - próba przewidzenia zmiany warunków w przyszłości oraz tworzenie wariantowych planów, dających wykonawcom możliwość dostosowania się do zmian.
Zasada optymalnego horyzontu czasowego - prognozowanie w dużym przedsiębiorstwie. Wpływ na horyzont czasowy ma specyfika procesów wytwórczych. Współcześnie dla w

(…)

… ma specyfika procesów wytwórczych. Współcześnie dla wielu organizacji przewiduje się, że horyzont czasowy jest od 3 do 5 lat.
4. Wymień i scharakteryzuj zasady odnoszące się do funkcji organizowania.
Zasada podziału pracy - jeżeli ogół zadań przedsiębiorstwa podzielimy na elementy i każdy przekażemy oddzielnemu organowi to nakład pracy się zmniejszy (A. Smith)
zasada koncentracji - łączenie pewnych działów…
… dyrektorem w firmie ceramicznej i konstruuje piec, który zużywa znacznie mniej ciepła przy wypalaniu cegieł. W 1911 otwiera biuro konsultacyjne i zostaje doradcą w fabryce maszyn i wagonów. Po wybuchu wojny fabryka zostaje przeniesiona wgłąb Syberii, tam też konstruuje piec kaflowy, który wymaga o 40% mniej paliwa niż inne piece. Po wojnie wraca do Polski i w 1922 tworzy Katedrę Zasad Organizacji Pracy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz