Poematy Niekrasowa - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Poematy Niekrasowa - opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Железная дорога Tematyka społeczna Jadący w jednym wagonie z autorem generał objaśnia synowi (Wani) jak powstała słynna kolej mikołajkowska (Petersburg - Moskwa) (1846-1851). Za jej twórcę uważa hrabiego Kleinmichel'a. Narrator tłumaczy jednak chłopcu, że jej twórcami byli chłopi , których nędza i głód zapędziły na budowę. Wielu z nich zmarło tam z wycieńczenia i nigdy nie powróciło do domu. Narrator słyszy ich żale, widzi ich cienie. Kolej jest pomnikiem ich pracy i niejako miejscem ich wiecznego spoczynku.
Generał uważa ich tylko za zacofanych pijaków, niszczycieli dóbr kulturalnych . Z kolei Niekrasow ukazuje ich jako twórczą siłę wielkich dzieł, budowniczych lepszego życia. Autor widzi też ciemnotę ludu, topienie smutków w wódce, zadłużanie się by tylko mieć za co wypić, wierzy jednak w jego przebudzenie. I część: Na zasadzie kontrastu przedstawia z jednej strony obraz przyrody, w której „всё хорошо”, brak brzydoty, z drugiej socjalną brzydotę, którą autor widzi w społeczeństwie stworzonym na ucisku i niewolniczej pracy.
II część: kontrast pomiędzy wysoką oceną społecznej pracy a arystokratyczną rządzącą górą, określającą naród dzikim skupiskiem pijaków i barbarzyńcami.
Poemat polemiczny i polifoniczny - demaskacja ( 1864 )
Problematyka Krytyka stosunków kap italistycznych tworzących się w pouwłaszczeniowej Rosji. Teraz to kupcy, przemysłowcy i lichwiarze są „bohaterami epoki” , ciągnął zyski z eksploatacji biedoty na budowach i w przemyśle. Zastąpili oni dziedzica, starostę i ekonoma z okresu pańszczyźnianego. Demaskacja drapieżnych żerowników podobnie jak w satyrach Sałtykowa.
Размышления у народного подъезда Tematyka społeczna Do wysokiego, carskiego urzędnika pędzącego beztroski i pasożytniczy tryb życia, przychodzą pokorni i zahukani chłopi . Przybywają do stolicy z dalekich guberni, aby powiedzieć mu o swoich krzywdach. Chłopi zostają jednak przepędzeni , nie protestują jednak. Wg Panajewej Niekrasow był świadkiem tej sceny - obserwował ją ze swego okna.
Problematyka Autor zastanawia się nad zachowaniem ludu - dlaczego pozwala sobą pomiatać. Wierzy jednak w jego twórcze siły, w to, że wcześniej czy później zbudzi się z wiekowego uśpienia i stanie się pełnoprawnym obywatelem . „gdzie nasz lud, tam i jęk.” Несжетая полоса Tematyka chłopska Zagon - kawał zboża - żali się, że wiatr go ugina, rozsypuje jego ziarna, nie ma go kto skosić. Wszędzie wokoło jest już po żniwach i tylko to jedno pole jest nietknięte. Wiatr wyjaśnia mu jednak, że chłop, który je zasiał i pielęgnował jest chory i nie ma już sił do pracy.


(…)

… im się, że szczęśliwi mogą być tylko ludzie z warstw posiadających - pop, urzędnik, kupiec, car. W I części doprowadza do spotkania z popem i dziedzicem, w dalszych częściach poszukuje już tylko dróg wiodących do szczęścia mas chłopskich.
Autor wykorzystał ludowe pieśni, ballady, porzekadła, przysłowia i zagadki. Wprowadził też (głównie w prologu) elementy baśniowo - fantastyczne - baśniowy ptaszek, który w zamian…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz