Podział wewnętrzny Epoki Kamienia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 462
Wyświetleń: 2639
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział wewnętrzny Epoki Kamienia - omówienie - strona 1 Podział wewnętrzny Epoki Kamienia - omówienie - strona 2 Podział wewnętrzny Epoki Kamienia - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Podział wewnętrzny Epoki Kamienia
Epoka kamienia - I połowa XIX wieku Chrystian Thomsen z muzeum narodowego w Kopenhadze, porządkował zbiory muzeum, po obejrzeniu zbiorów podzielił je na trzy części - z kamienia, brązu i żelaza - uznał ten podział jako chronologiczny, podział ten funkcjonuje do dzisiaj.
Początki człowieka - Afryka, paleolit dolny i środkowy
EPOKA KAMIENIA:
Starsza = paleolit, kamień łupany
Środkowa = mezolit, kamień łupany
Młodsza = neolit, kamień gładzony
Głównym kryterium tego podziału były:
zmiany w technologii wytwarzania narzędzi
umiejętność produkcji ceramiki (wyznacza okres neolitu)
przemiany gospodarki, zmiana sposobu zdobywania pożywienia (paleolit i mezolit - gospodarka przyswajalna, neolit - okres produkcji, gospodarka wytwórcza)
PALEOLIT (epoka lodowa):
dolny
środkowy
górny
schyłkowy (późny)
Epoka lodowa - plejstocen - gwałtowne zmiany klimatu, zaczyna się w zależności od obszaru - paleolit wyznacza pojawienie się pierwszych ludzi, którzy zaczynają produkować narzędzia (najwcześniej paleolit pojawia się w Afryce, około 2,8 mln lat temu; Europa około 1,2 mln lat temu; Polska około 500 - 400 tys. Lat temu). Koniec paleolitu = koniec plejstocenu, około 10 tys. Lat temu = ocieplenie, zaczyna się holocen, który trwa do dziś.
PALEOLIT DOLNY - najstarsze formy ludzkie (Australopitek, Homo habilis, homo erectus (pitekantrop) PALEOLIT ŚRODKOWY - najwyraźniejszy w Europie i Azji Zachodniej, rozpoczyna go pojawienie się Neandertalczyka
Neandertalczyk nie występuje na dalekim wschodzie i w Afryce - paleolit środkowy wyznaczony przez zmiany techniczne lub nie wydzielony (technika produkcji narzędzi kamiennych)
PALEOLIT GÓRNY - wyznaczony pojawieniem się homo sapiens sapiens (narodził się prawdopodobnie w Afryce około 200 - 100 tys. Lat temu; w Europie około 45 tys. Lat temu; w Polsce około 40 tys. Lat temu. Koniec paleolitu górnego jest różnie datowany (w zależności od klimatu obszaru) np. we Francji trwa do końca plejstocenu zaś w Polsce kończy się około 20 tys. Lat temu.
Koniec plejstocenu = koniec 20 tys. Lat temu pokrycie niżu
Paleolitu górnego we: polskiego lądolodem = koniec
Francji, Afryce , paleolitu górnego w Polsce
Europie Zachodniej
PALEOLIT SCHYŁKOWY - lądolód cofa się ku północy, pojawiają się warunki do zasiedlenia niżu polskiego.
METODY BADAŃ I DATOWANIA:
metoda węgla radioaktywnego C14 (po śmierci następuje proces rozpadu C14, który wchłaniamy z atmosfery przez całe życie, datowanie = obliczanie okresu w którym umarła istota na podstawie szybkości ulatniania się węgla z ciała)


(…)

… Polski znajduje się pod lądolodem. Rzeki z lodowca płyną do Morza Czarnego, nie do Bałtyku. Są to rzeki rwące zaś ich doliny są ciężkie do przebycia.
Strefa pleniglacjalna - żwirowe pustynie, przedpole lądolodu, strefa niezamieszkała.
Podczas interglacjału Eemskiego roślinność na terenie Polski przypomina tą ze strefy śródziemnomorskiej, w Bałtyku jak w Zatoce Biskajskiej, jest ciepło.
Osadnictwo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz