Podział warstw - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział warstw - omówienie - strona 1 Podział warstw - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Podział warstw ATMOSFERA- stanowi zewnętrzną, gazową powłokę Ziemi Ze względu na charakter zmian pionowego gradientu temperatury powietrza, wyróżnia się cztery podstawowe warstwy atmosfery:
Troposfera
Stratosfera
Mezosfera
Termosfera TROPOSFERA- warstwa przylegająca do powierzchni Ziemi W warstwie tej temperatura maleje jednostajnie ze wzrostem wysokości o 0,6oC/100m i na górnej granicy troposfery osiąga wartość od -55°C (nad obszarami podbiegunowymi) do -80°C (nad obszarami równikowymi); troposfera zawiera ponad 99% znajdującej się w atmosferze pary wodnej,
STRATOSFERA- warstwa rozciągająca się nad troposferą do wysokości około 50 km. Dolna część stratosfery jest warstwą o prawie stałej temp. (od -45° do -75°C), w górnej (od wys. 20-25 km) temperatura powietrza, wskutek pochłaniania promieniowania słonecznego (cząsteczki ozonu O3pochłaniają promieniowanie nadfioletowe i rentgenowskie), wzrasta wraz z wysokością przekraczając wartość 0°C;
MEZOSFERA- sięga do wysokości 80-85 km i cechuje się szybkim spadkiem temperatury do około -90oC, a nawet do -120oC. Ciśnienie atmosferyczne wynosi w tej warstwie zaledwie około 1 hPa. Występuje tu silna turbulencja cząsteczek powietrza. TERMOSFERA- sięga do wysokości około 500-600 km od powierzchni Ziemi. Temperatura rośnie wraz z wysokością i w górnej części osiąga wartości wyższe niż 1500oC.
EGZOSFERA- najbardziej zewnętrzna warstwa atmosfery ziemskiej składająca się głównie z wodoru i helu. Temperatura spada do bliskiej zera bezwzględnego (-273oC)
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz