Podział przestępstw: ciężar gatunkowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 2205
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział przestępstw: ciężar gatunkowy  - strona 1 Podział przestępstw: ciężar gatunkowy  - strona 2

Fragment notatki:

PODZIAŁY PRZESTĘPSTW ZE WZGLĘDU NA CIĘŻAR GATUNKOWY
1) ze względu na ciężar gatunkowy ( Art. 7 ). a) ZBRODNIE ( §2 )- czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą.
Np. zabójstwo z Art. 148 §1
b) WYSTĘPKI ( §3 )- czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nie przekraczającą miesiąc.
Rozbój z Art. 281 §1 w typie podstawowym, ale już kwalifikowana postać rozboju z Art. 280 §2- zbrodnia.
c) są jeszcze WYKROCZENIA- nie są one przestępstwami ( opisane w kw )- czyn zabroniony pod groźbą kary aresztu od 5 do 30 dni, 1 miesiąca ograniczenia wolności, grzywny od 20 do 5000 zł lub nagany. Pozostawienie w kw kwotowego systemu grzywny uniemożliwia praktycznie wskazanie kryteriów pozwalających na rozróżnienie występku zagrożonego tylko grzywną nie przekraczającą kwotowo 5000 zł od wykroczenia.
Kw przewiduje jednak kategorię tzw. czynów przepołowionych, które w zależności od stopnia społecznej szkodliwości są albo wykroczeniami albo przestępstwami.
Dla odróżnienia istotna jest nie dolna, ale górna granica kary.
Znaczenie ma sądowy, a nie ustawowy wymiar kary- nawet jeśli sąd wymierzy karę 4 lat pozbawienia wolności, to i tak jest to występek, jeśli dolna granica jest niższa od 3 lat.
Przykład: porzucenie małoletniego wbrew obowiązkowi- Art. 210 §1- kara pozbawienia wolności do lat 3. Ale typ kwalifikowany- Art. 210 §2- od 6 miesięcy do lat 8 )- ale jest to występek, bo ważna jest dolna ( 6 miesięcy ) a nie górna ( 8 lat ) granica kary.
Rozróżnienie to ma zasadnicze znaczenie dla odpowiedzialności karnej, bo Art. 8:
a) zbrodnię można popełnić tylko umyślnie,
b) występek można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie, jeśli ustawa tak stanowi.
O pojęciu umyślności i nieumyślności- zob. niż.
Przykład: Art. 130 §2- szpiegostwo, zbrodnia. W przytłaczającej większości wypadków sprawca jest świadomy tego, co robi. Może być jednak tak, że sprawca przystąpił do międzynarodowego stowarzyszenia wymiany wolnej myśli, nie wiedząc, że jest to obcy wywiad. Jeśli brak jest świadomości- to nie można przypisać mu działania umyślnego- brak umyślności wyłącza odpowiedzialność karną za zbrodnię szpiegostwa- bo popełnić ją można tylko umyślnie. Jeśli dopuścił się takiego czynu bez zamiaru bezpośredniego czy ewentualnego, to badać będziemy czy istnieje występek w kk, który mówi, że może być popełniony nieumyślnie- pod warunkiem, że ustawa tak wyraźnie stanowi. Tutaj nie ma nieumyślnej postaci- brak umyślności wyłącza odpowiedzialność karną sprawcy.
Przykład: zabójstwo z Art. 148 §1 to zabójstwo umyślne, zbrodnia. Natomiast kk przewiduje odpowiedzialność za nieumyślne zabójstwo ( Art. 155 ).Sprawca poniesie więc odpowiedzialność karną za występek.


(…)

… się uchwytu mimo informujących napisów. Sprawca stał, pasażerowie zwrócili się z apelem: "proszę chwycić się uchwytów, bo jest to szybki tramwaj". Sprawca zlekceważył ostrzeżenie. Tramwaj gwałtownie zahamował- sprawca siłą bezwładności wybił szybę ( niszczenie cudzego mienia- art. 288 ). Jest to występek, ale nie ma odpowiedzialności karnej sprawcy, który nieumyślnie zniszczyłby cudze mienie. Działający sprawca, który nieumyślnie zniszczył cudzą rzecz, nie ponosi odpowiedzialności za przestępstwo.
- sprawca nie trzymający się uchwytów, gdy tramwaj zahamował, siłą bezwładności zderzył się z innym pasażerem ( który trzymał się uchwytu ) i spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu ( art. 156 §2- odpowiedzialność nieumyślna sprawcy ). Będzie więc odpowiadał karnie za występek..
- sprawca nie trzymając się uchwytu usiłował chwycić uchwyt, wykonując gwałtowny ruch ręką, ale został odrzucony siłą bezwładności, uderzył w człowieka, nie powodując żadnego uszczerbku. Ale naruszył nietykalność cielesną ( art. 217 ). Nie ma odpowiedzialności karnej- sprawca działał nieumyślnie, a przepis takiej odpowiedzialności nie przewiduje. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz