Odpowiedzialność karna-pojęcie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1365
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność karna-pojęcie - strona 1 Odpowiedzialność karna-pojęcie - strona 2

Fragment notatki:

POJĘCIE ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ: Odpowiedzialność karna jest to przypisywanie danej osobie określonych w prawie sankcji karnych będących konsekwencją negatywnie ocenionego zachowanie tej osoby. Odpowiedzialność ta zachodzi jedynie wtedy gdy są spełnione kumulatywnie określone warunki nazywane przesłankami odpowiedzialności karnej Przestępstwo- jest to bezprawny czyn człowieka będący zachowaniem o znamionach określanych w ustawie karnej z uwzględnieniem wskazanej w niej formy jego popełnienia : *popełnienie umyślne
*popełnienie nieumyślne
*zabronione
Pod groźbą kary przez ustawę jako występek lub zbrodnią, którego społeczna szkodliwość jest wyższa lub znikoma sprawcy któremu można przypisać winę.
STRUKTURA PRZESTĘPSTWA: Z teoretyczno- prawną problematyką przestępstwa związane jest ściśle zagadnienie struktury przestępstwa. Definiowanie omawianego przestępstwa sprowadza się bowiem do określenia oraz uporządkowania poszczególnych przesłanek odpowiedzialności karnej, które wyznaczają elementy definicji przestępstwa. Trafienie w tej mierze, wskazuje się w literaturze przedmiotu, że przestępstwo jest konstrukcją zbudowaną z kilku elementów co stanowi jego strukturalną właściwość. Zagadnienie struktury przestępstwa związanej ściśle z dążeniem wskazania i jego istoty. ELEMENTY STRUKTURY PRZESTĘPSTWA: Poszczególne elementy struktury przestępstwa stanowią bezpośrednią konsekwencję treści przyjętej struktury. W konsekwencji przybliżenia definicji przestępstwa należy wskazać następujące elementy struktury przestępstwa.
Czyn (faktyczne zachowanie się człowieka)
Czyn zabroniony
Bezprawność czynu zabronionego
Karalność czynu zabronionego Karygodność czynu zabronionego
Zawinienie (sprawcy czynu zabronionego)
Ad.1 Art. 1 §1 KK- czyli popełniono zabroniony czyn przez ustawę
Ad.2 Art.2 § 2 KK- Nie stanowi przestępstwa czyn zabroniony, jeśli szkodliwość jest znikoma
Ad.3 Art. 1 §3 KK- czyn świadomy(np. impuls grupy)
FORMY PRZESTĘPSTW: Głównym elementem pojęcia przestępstwa jest czyn zabroniony. Cel wskazuje różne formy popełnienia czynu zabronionego co stanowi podstawę wyróżnienia określonych form popełnienia przestępstwa. Formy karnego podmiotowego udziału w popełnieniu czynu zabronionego stanowią podstawę do określenia tzw. Zjawiskowych form popełnienia przestępstwa . Przepis art. 18 KK pozwala wyróżnić w tym zakresie Formy sprawczo- wykonawcze- sprawstwo i współsprawstwo
Formy sprawcze nie wykonawcze- sprawstwo kierownicze i polecające


(…)

…- sprawstwo kierownicze i polecające
Formy nie sprawcze - podżeganie i pomocnictwo
PODZIAŁ PRZESTĘPSTWA NA ZBRODNIE I WYSTĘPKI:
Pierwotną podstawą podziału przestępstw na zbrodnie i występki jest ich klasyfikacja z uwagi na ciężar gatunkowy mierzony surowością grożącej sankcji. Zgodnie z art. 7 KK przestępstwo jest zbrodnią albo występkiem, przy czym zbrodnia jest czynem zabronionym zagrożony karą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz