To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PODZIAŁ PRZESTĘPSTW ZE WZGLĘDU NA BUDOWĘ CZYNU ZABRONIONEGO I SPOSÓB JEGO OZNACZENIA
ze względu na budowę typu czynu zabronionego.
a) TYP PODSTAWOWY,
b) TYPY ZMODYFIKOWANE- dodane są do podstawowego zespołu znamion dodatkowe okoliczności, które zmieniają zawartość bezprawia czynu odpowiadającego w ten sposób utworzonemu wzorcowi,
- TYP KWALIFIKOWANY- jeśli zawartość bezprawia zostaje ze względu na występowanie dodatkowych znamion zwiększona i jednocześnie większe jest zagrożenie karą.
- TYP UPRZYWILEJOWANY- jeśli zawartość bezprawia zostaje ze względu na występowanie dodatkowych znamion zmniejszona i jednocześnie mniejsze jest zagrożenie karą.
Przykład: Typ podstawowy zabójstwa- Art. 148 §1 ( kara pozbawienia wolności od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. Typ uprzywilejowany- zabójstwo w afekcie- Art. 148 §4 ( kara pozbawienia wolności od 1 do 10 lat ), zabójstwo eutanatyczne ( kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat ). ( Art. 150 ). Uprzywilejowanie idzie więc bardzo daleko. Nie jest jednak zabójstwem eutanatycznym zabójstwo pokrzywdzonego dokonane dlatego, że boli go ząb, lub studenta, który mówi do egzaminatora: "proszę mnie zabić, zapomniałem". Gdyby egzaminator zabił, to poniesie odpowiedzialność za typ podstawowy. Innym uprzywilejowanym typem zabójstwa jest też dzieciobójstwo- Art. 149- od 3 miesięcy do lat 5 ).
Przykład: Typ podstawowy przestępstwa rozboju to art. 280 §1 ( kara pozbawienia wolności 2- 12 lat ). Typ kwalifikowany- Art. 280 §2. ( kara pozbawienia wolności od lat 3 ). Sprawca rozboju kwalifikowanego to bandyta.
Warianty kwalifikowane mogą być związane z:
- znamieniem sposobu ( rozbój z Art. 280 §2 ).,
- znamieniem skutku ( przestępstwa kwalifikowane przez następstwo- zob. niż. )- bójka z Art. 158 §2 ( następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka ), z Art. 158 §3 ( następstwem jest śmierć człowieka )..
Nie wszystkie typy przestępstw mają swe warianty w postaci typów uprzywilejowanych i kwalifikowanych. Istnieją przestępstwa, które mają tylko typ podstawowy ( np. nie udzielenie pomocy ).
Typ zmodyfikowany stanowi zawsze lex specialis w stosunku do typu podstawowego.
ze względu na sposób oznaczenia podmiotowego czynu zabronionego
a) POWSZECHNE ( OGÓLNOSPRAWCZ, DELICTA COMMUNIA )- takie, których sprawcą może być każdy, a nie tylko osoba, o której występuje szczególna, określona ustawą cecha.
Rozpoznajemy po użyciu przez ustawodawcę w opisie typu rodzajowego przestępstwa zaimka "kto" bez dalszego ograniczenia kręgu podmiotów. Np. Art. 158 §1 ( "Kto zabija człowieka" )- przestępstwo powszechne. Przykład: płatna protekcja ( Art. 230 )- każdy może się powoływać na wpływy w wymienionych instytucjach, niezależnie od tego czy je ma czy nie ma. Np. student poproszony o sporządzenie notatek zwraca się: "ja mam wpływy na tym uniwersytecie i w zamian za pieniądze podejmuje się zorganizowania indywidualnego wykładu"- jest to płatna protekcja.
(…)
…, kto może być sprawcą tego przestępstwa- dzieciobójstwo miałoby być przestępstwem powszechnym. Wykładnia ta nie jest akceptowana.
- WŁAŚCIWE- szczególna cecha podmiotu stanowi warunek uznania danego zachowania w ogóle za karalne.
Przykład: nadużycie służbowe z art. 231- przestępstwo popełnić może tylko funkcjonariusz publiczny. Ktoś, kto nie jest funkcjonariuszem publicznym, nie może odpowiadać za nadużycie służbowe…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)