Zabójstwo ( Art. 148 ).

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zabójstwo ( Art. 148 ). - strona 1 Zabójstwo ( Art. 148 ). - strona 2 Zabójstwo ( Art. 148 ). - strona 3

Fragment notatki:

ZABÓJSTWO ( Art. 148 ). Typ podstawowy: 1) sprawcą może być każdy
2) zabicie człowieka
ZABIIJA- każde zachowanie, które powoduje śmierć człowieka
Zagrożenie: pozbawienie wolności od lat 8, 25 lat pozbawienia wolności, dożywotnie pozbawienie wolności.
W kk z 1932 i 1969 był to jedyny typ rodzajowy przestępstwa zabójstwa, nie było typów zmodyfikowanych. Makarewicz uważał, że trzeba zerwać z kazuistyką XIX- wiecznych kodeksów, które zawierały hierarchizację zabójstwo, poczynając od ojcobójstwa, przez matkobójstwo itd. W kk z 1932 zabójstwo opisano najkrócej jak się tylko da: "kto zabija człowieka". Owa formuła przetrwała do 1997. Kk z 1997 powrócił do kazuistyki. Miało to wpływ na współpracę polskich władz z niemieckimi. Zbrodnie nazistowskie ulegały przedawnieniu z wyjątkiem morderstwa- przyjęto je w niemieckim ustawodawstwie. Prowadziło to do umorzenia wszystkich postępowań w sprawach zbrodni Wehrmachtu. Zbrodnie te były popełniane na polskiej ludności cywilnej. We wszystkich zainicjowanych postępowaniach ze strony polskiej nie budziły wątpliwości masowe egzekucje Wehrmachtu na polskiej ludności cywilnej. Świadkami tych wypadków byli także ci, którym udało się przeżyć. Jednakże polscy świadkowie według niemieckich sądów nie złożyli wiarygodnych zeznań. Typ kwalifikowany ( MORDERSTWO/CIĘZKIE ZABÓJSTWO )- Art. 148 §2 - zabicie jednym czynem więcej niż jednej osoby lub,
- recydywista skazany prawomocnym wyrokiem za zabójstwo
- zabicie w określony sposób:
- ze szczególnym okrucieństwem,
- w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem,
- w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie,
- z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych.
Zagrożenie: pozbawienie wolności od lat 12, 25 lat pozbawienia wolności, dożywotnie pozbawienie wolności.
Jak zakwalifikować czyn pokrzywdzonej, która broniąc się przed gwałtem zabiła napastnika, ale przekroczyła granice obrony koniecznej? Zabiła w związku ze zgwałceniem. Jeśli przekroczyła granice obrony koniecznej, to sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę, ale najpierw musi ją skazać. W drodze wykładni oczywiście należy przyjąć, że morderstwa dokonuje ten, kto zabija jako gwałciciel. A jeśli sprawca broniąc się przed rozbojem przekroczy granice obrony koniecznej? Typy uprzywilejowane: a) ZABÓJSTWO W AFEKCIE ( Art. 148 §4 ) - pod wpływem silnego wzburzenia,
- wzburzenie to musi być usprawiedliwione okolicznościami.
Sytuacja, gdy emocje górują nad kontrolną funkcją świadomości. Afekt zalegający- oznacza eksplozję emocji, do której dochodzi po długim okresie stanu zalegania tych emocji w psychice sprawcy. Np. znęcanie się nad ofiarę- w pewnym momencie eksploduje wzburzenie i zabija prześladowcę- mówimy o zabójstwie zalegającym.


(…)

…) ZABÓJSTWO EUTANATYCZNE ( Art. 150 )
- zabicie człowieka na jego żądanie,
- pod wpływem współczucia dla niego.
Zagrożenie: pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat, w wyjątkowych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
Problem eutanazji rozwiązywany był najczęściej w Holandii w latach 70.- w drodze przepisów prawa karnego procesowego. Ustawodawca…
… sprawcy możemy uznać żądanie pokrzywdzonego- "zabij mnie, żyć mi się już nie chce".
d) NIEUMYŚLNE SPOWODOWANIE ŚMIERCI ( Art. 155 )
Zagrożenie karą- pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Stanowi przykład uproszczonej formy penalizacji, zawiera bowiem opis skutki. Ale np. gdy rodzic zwróci się do dziecka "dziecko, skracasz mi życie przez swoje zachowanie". To jeśli rodzic umrze, to nie przypiszemy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz