Podział nieruchomości opłaty za nieruchomości - zasoby nieruchomości- ćwiczenia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział nieruchomości opłaty za nieruchomości - zasoby nieruchomości- ćwiczenia - strona 1 Podział nieruchomości opłaty za nieruchomości - zasoby nieruchomości- ćwiczenia - strona 2

Fragment notatki:

Podział nieruchomości
Nieruchomość gruntowa - jest to część powierzchni ziemi będąca przedmiotem jednolitej własności i to co jest na tej pow. należy do tej nieruchomości gruntowej. Jeśli jest kilka działek leżących koło siebie i należących do jednego właściciela to jest to nadal jedna nieruchomość. Jeśli posiada się działkę na terenie miasta i rolę za miastem to teren w mieście jest traktowany jako gospodarstwo rolne. Jeśli grunt się wydzierżawi (kupi) w użytkowanie wieczyste to może postawić sobie dom którego jest się właścicielem ale nie jest to już nieruchomość gruntowa. b) Nieruchomość budynkowa - budynek który leży na działce nie będącej własnością właściciela budynku jest przedmiotem właściciela budynku i nazywa się nieruchomością budynkową.
c) Nieruchomość lokalowa - w sytuacji gdy w bud. mieszkalnym są wyodrębnione lokale a właściciel lokalu nie jest właścicielem gruntu to właściciele są właścicielami nieruchomości lokalowej, są jedynie współwłaścicielami budynku gdzie są lokale.
Opłata z tytułu wzrostu nieruchomości:
1.Np. grunt stracił na wartości gdy mieliśmy teren przemysłowy a zmieniono go na zieleń niską. Wtedy można starać się o odszkodowanie
2. Realizacja ww. roszczeń może nastąpić poprzez przyznanie nieruchomości zamiennej
3. Gdy nieruchomość uległa obniżeniu, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tą nieruchomość, może żądać odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. 4. Gdy wartość nieruchomości wzrosła to musimy jednorazowo wnieść opłatę ustaloną w planie. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.
5. Wysokość odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości, oraz wysokość opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości ustala się na dzień jej sprzedaży.
6. Roszczenie i opłaty, można (zgłaszać, pobierać) w terminie 5 lat od dnia w którym plan miejscowy albo jego zmiany stały się obowiązujące.
7. Natomiast w terminie 7 dni od dnia sporządzenia umowy, której przedmiotem jest zbycie nieruchomości w formie aktu notarialnego jest zobowiązany przesłać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi.
Do zasobów nieruchomości:
1. Zachodnia część kraju ma dokładny spis nieruchomości, 2.W części północnej, kiedyś spis nieruchomości były jako parcele np. w której był las, pole, 3. Miasto Warszawa miało pewien problem ze spisem bo miasto było w większej części zabudowane i wtedy wydano dekret, który mówił o tym że wszystko przejmuje skarb państwa. Nie wprowadzono tego do ksiąg wieczystych zostały wyznaczone nowe granice działek, które zgodnie z definicją nie mieszczą się w granicy działki i ewidencji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz