Podział gruntów spoistych i niespoistych -opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział gruntów spoistych i niespoistych -opracowanie - strona 1 Podział gruntów spoistych i niespoistych -opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Podział gruntów spoistych. Kryteria podziału.
Grunt spoisty- nieskalisty grunt mineralny lub organiczny wykazujący wartość wskaźnika plastycznosci Ip1% lub wykazujący w stanie wysuszonym stałość kształtu brylek przy naprężeniach większych niż 0.01 MPa, minimalny wymiar brylek nie może być przy tym mniejszy niż 10-krotna wartość maksymalnej średnicy ziaren. W stanie wilgotnym grunty spoiste wykazuja ceche plastyczności. Grunty spoiste tworzą pozornie jednorodną masę, która w pewnym zakresie wilgotności ma cechy plastyczne. Różne właściwości gruntów wynikają między innymi z różnej zawartości frakcji piaskowej, pyłowej i iłowej, co jest podstawą podziału tych gruntów na rodzaje.
Kryteria podzialu: - ze względu na spoistość: mało spoiste 1%30%
- ze względu na stan gruntu zwarty( Il1 wl0,8).
Czynniki i procesy decydujące o powstawaniu i rozdrobnieni gruntów.
Głównym procesem decydującym o powstawaniu i rozdrabnianiu gruntów jest wietrzenie. Proces wietrzenia trwa ok. 5 mld lat. W ciągu tak długiego czasu utworzyły się i w dalszym ciągu tworzą się ze skał grunty, ulegające jednocześnie dalszym przemianom.


(…)

… i rozdrabnianiu gruntów jest wietrzenie. Proces wietrzenia trwa ok. 5 mld lat. W ciągu tak długiego czasu utworzyły się i w dalszym ciągu tworzą się ze skał grunty, ulegające jednocześnie dalszym przemianom.
Grunty powstały ze skał na skutek wietrzenia fizycznego, chemicznego i organicznego oraz przez rozdrobnienie mechaniczne.
Skały składają się z różnych minerałów (kalcyt, dolomit, kwarc). Składniki te mają różne zabarwienie, różne współczynniki rozszerzalności cieplnej i różną odpornośc na działanie wody i kwasów. Wskutek zmian temp. Skały podlegają nierównomiernemu rozszerzeniu, co powoduje powstawanie na ich powierzchni najpierw drobnych, a w miarę upływau czasu coraz większych szczelin.
Woda oraz powietrze powodują wietrzenie chemiczne składników skał i powstawanie nowych związków chemicznych. Kwarc i muskowit prawie nie ulegają wietrzeniu i pozostają w wietrzejącej skale w postaci ziarn, które po wypłukaniu przez wodę tworzą piasek.
Wietrzenie organiczne jest wywołane przez procesy życiowe zwierząt i roślin. Bardzo dużą rolę odgrywają bakterie, wywołujące przemiany chemiczne w swym otoczeniu. Niektóre bakterie wytwarzają kwas węglowy, azotowy, amoniak, przyczyniając się w ten sposób do dalszego…
… zwiezla, ił piaszczysty, il, ił pylasty.
- dodatkowy podzial: grunty aktywne, grunty przecietnie aktywne, grunty malo aktywne
Podział gruntów niespoistych. Kryteria podziału. Czynniki rozniace je od spoistych.
Grunty niespoiste (sypkie) tworzą pojedyncze ziarna piaskowe lub żwirowe i są one widoczne gołym okiem. Różnice w odległości rozpoznawania ziaren stanowią orientacyjne kryterium porównawcze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz