Podział dzieł Arystotelesa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział dzieł Arystotelesa - omówienie - strona 1 Podział dzieł Arystotelesa - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Podział dzieł Arystotelesa: Dzieła zostały podzielone przez Andronikosa z Rodos na: -- pisma logiczne; noszą wspólną nazwę "Organon" /tłumaczy się jako narzędzie/ -- pisma przyrodnicze: najważniejszy tytuł: " Fizyka Arystotelesa " -- pisma metafizyczne: najważniejszy tytuł: " Metafizyka Arystotelesa " -- pisma etyczne: " Etyka nikomachejska " -- pisma poetyczne albo inaczej estetyczne Główne dzieło"Poetyka" w całości do dzisiejszego dnia nie dotrwało, składa się z dwóch części: część pierwsza teoria komedii, druga teoria tragedii, trzeciej części dziś brak.
U Platona byt to, to co jest ogólne. Być = nie stawać się. To co jest naprawdę, to idee - wieczne, niezmienne, obiektywnie istniejące. Materialna rzeczywistość jest niedoskonałym odwzorowaniem idei.
Wg. Arystotelesa - istnieją tylko byty jednostkowe. To co oczywiste, realnie - nie trzeba tłumaczyć, bo rzeczy mające rzeczywistość, są tłumaczone same w sobie - są dla siebie wytłumaczeniem. Nie znaczy to, ze to co ogólne, zostaje wyeliminowane - to co ogólne, upatruje się w wiedzy - wiedza jest ogólna.
Byt - to co jest, jest pierwotne wobec wiedzy; to co jednostkowe okazuje się czymś zdolnym do samo -istnienia. Zasada ta znajduje w samej rzeczy jednostkowej - czyli rzecz pojedyncza, może być czymś czym jest, bo zawiera się w swojej istocie. Wiedza - nośnik tego, co ogólne.
Arystoteles próbuje opisać strukturę wiedzy jest twórcą: klasycznej logiki ( jest ona porządkiem wiedzy).
Wiedza składa się z pojęć i sądów (twierdzeń)
Pojęcia - określa się je przy pomocy definicji, są ułożone hierarchicznie wg. ogólności. Dane pojęcie definiuje się przez odesłanie do bardziej ogólnej rzeczy, a następnie wskazuje się różnicę.
Pyt. Jakie pojęcia są najogólniejsze?
Odp. Żeby je zdefiniować trzeba je założyć. Najogólniejsze pojęcie nie wymaga definicji.
Sądy - dowodzi się je - opiera na dowodach, składa się je z pojęć. (?)
Sylogizm - dowodzenie sądów - oparte na dedukcji. Wnioski sądów prowadzone za pomocą sodu ogólnego ( a ten za pomocą sądów szczegółowych). Użycie sądu ogólnego, sprawia że sądy tworzą hierarchię wg. ogólności.
np. Sokrates jest człowiekiem. Człowiek jest śmiertelny. --------------------------------- Sokrates jest śmiertelny.
Pyt. Jakie sądy są najogólniejsze ?
Odp. Sądów najogólniejszych nie dowodzi się - są one oczywiste! ( zasada sprzeczności i zasada wyłączonego środka).
Opis wiedzy i struktury wiedzy - to opis wiedzy już zgromadzonej. W poznawaniu jest inaczej niż w logice! W zdobywaniu wiedzy - kierunek: od szczegółów do ogółów (odwrotnie niż u Platona)

(…)

… cech rzeczy, przyznanych jej przypadkowo, od cech istotnych (jeśli ich zabraknie - rzecz traci swoje właściwości). Zadaniem umysłu jest obróbka materiału dostarczanego przez zmysły. Im bardziej biernie doświadczamy rzeczywistości, tym lepiej się ona w nas odwzorowuje. Medytacja jest najdoskonalszym poznaniem! Poznający odkrywa wiedze w rzeczach, ale nie jest współtwórcą wiedzy w poznaniu rzeczy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz