"Podświadome modelowanie werbalne w poezji"

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:


12.b R. Jakobson: podświadome modelowanie werbalne w poezji Czy poeta zawsze jest świadomy istnienia wzorów, odkrytych w jego dziełach przez analizę lingwistyczną? Każda znacząca kompozycja poetycka zakłada celowy dobór materiału słownego. O znaczeniu struktury fonemicznej, morfologicznej i syntaktycznej można przekonać się porównując zachowane warianty wiersza. Poeci przyznają, że niekiedy w wierszu pojawia się niezależnie od ich woli jakiś rysunek językowy. Metajęzyk poety może pozostawać w tyle za jego językiem poetyckim. Chlebnikow zauważył skłonność do pięciokrotnych powtórzeń dźwiękowych w poezji, szczególnie w jej odmianach pozarozumowych, swobodnych. Porównał ją do pięciu palców dłoni, do budowy rozgwiazdy i plastra miodu.
Fonologia i gramatyka poezji mówionej prezentują system złożonych i wypracowanych odpowiedniości, które powstały, działają skutecznie i są przekazywane z pokolenia na pokolenie bez jakiejkolwiek świadomości reguł rządzących ich skomplikowaną siecią (s. 156).
Intuicja może być jedynym konstruktorem skomplikowanych struktur fonologicznych i gramatycznych.
¾ tego artykułu składa się z analizy tekstów rosyjskich (i jednego polskiego). Nie ma tu zbyt wiele teorii, artykuł przyda się bardziej temu, kto chce zobaczyć, w jaki sposób można analizować utwór na poziomie fonologii i gramatyki.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz