Podstawy wymiaru składek-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 434
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy wymiaru składek-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK
Praca w oparciu o umowy cywilno-prawne to składki ustalone są w oparciu o umowę (cena zawarta w umowie), jeżeli nie ma tej kwoty ustalonej to składki ustalane są w oparciu o zadeklarowaną kwotę aczkolwiek zastrzega się, iż kwota ta nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą - podstawą wymiaru składek będzie kwota zadeklarowana ale nie mniej niż 60% przeciętnego m-cznego wynagrodzenia
Parlamentarzyści - podstawą wymiaru składek jest uposażenie
Osoby pobierające zasiłki - od wysokości pobieranego zasiłku
Osoby zajmujące się działalnością gospodarczą i są początkujący albo mieli dłuższą przerw czyli 60 m-cy, przez okre 24 m-cy od momentu rozpoczęcia działalności opłaca składki w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Nie może skorzystać z tego osoba (pomimo 5letniej przerwy czy też pierwszej działalności), która w ramach tej działalności gospodarczej będzie wykonywała czynności, na rzecz swojego było pracodawcy, takie same jakie wykonywała pozostając w stosunku racy z tym pracodawcą.
Ustawodawca wprowadza roczny limit na składki emerytalno-rentowe i wynosi on 30 krotność przeciętnego m-cznego wynagrodzenia. Z chwilą osiągnięcie tego limitu płatnik przestaje pobierać składki na ubezpieczenia emerytalno - rentowe i ten okres zawieszenia trwa do końca roku. Jeżeli ubezpieczony świadczy usługi tylko jednemu podmiotowi to ten limit kontroluje płatnik, jeżeli natomiast świadczy usługi kilku podmiotom, to ubezpieczony jest zobowiązany do pilnowania tego limitu i poinformowaniu o tym płatnika i ZUS.
Ten limit 30 krotności przeciętnego m-cznego wynagrodzenia nie ma znaczenia dla ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz