Podstawy wiedzy o prawie - notatka do rozdziału IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy wiedzy o prawie - notatka do rozdziału IV - strona 1 Podstawy wiedzy o prawie - notatka do rozdziału IV - strona 2 Podstawy wiedzy o prawie - notatka do rozdziału IV - strona 3

Fragment notatki:

PODSTAWY WIEDZY O PRAWIE
NOTATKA V ROZDZIAŁ POLITYCZNY CHARAKTER PRAWA
Sprowadza się on do uznania prawa za instrument sprawowania władzy (to zagadnienie jest niezbędne dla zrozumienia istoty prawa i zasad jego działania). ZJAWISKA:
PROCES EMOKRATYZACJI - szersze grupy obywateli zyskały zinstytucjonalizowany wpływ na kształt instytucji sprawujących władzę, na obsadzanie kluczowych stanowisk, a przez to na treść prawa. (Zwieńczenie - obowiązywanie zasad powszechności praw wyborczych i powszechności większości typów wyborów: parlamentarnych, prezydenckich, samorządowych, europejskich, itd.).
SFERA REGULOWANA PRZEZ PRAWO i ZAKRES SPRAW PODDANYCH WŁADZY PUBLICZNEJ - poszerzyły się, ponieważ prawo publiczne nie ogranicza się już do regulowania obowiązków, kwestii bezpieczeństwa wewnętrznego i pokoju, podatków, itd. Nastąpiła jurydyzacja życia społecznego (wypieranie przez prawo innych norm społecznych. Filozofowie zaś o liberalnych poglądach, skarżą się na ograniczenie wolności i paternalizm (narzucanie nam obowiązków prawnych).
PROCES SPRAWOWANIA WŁADZY PODDANY KONTROLI POPRZEZ PRAWO - koncepcja rządów prawa lub państwa prawnego.
OKREŚLENIE PAŃSTWA
PAŃSTWO - organizacja, wielka społeczna grupa, sformalizowana, wyposażona w organy władzy i oparta na sformalizowanym członkostwie. (Cała ludność zamieszkała na danym terytorium, wprowadzanie i utrzymywanie w tej zbiorowości norm i zasad składających się na publiczny porządek, wyznaczające każdemu określone obowiązki i uprawnienia).
NARÓD - według politycznej koncepcji narodu jest to wspólnota wszystkich obywateli państwa (np. naród amerykański), ale także koncepcja narodu złożonego z ogółu obywateli niezależnie od ich przynależności etnicznej i kulturowej (demokratyczno - liberalne doktryny konstytucyjne).
KULTUROWE POJĘCIE NARODU - wielka grupa społeczna zjednoczona przez wspólną kulturę. Naród tworzą przeszłe, współczesne i przyszłe pokolenia. Na kulturę narodu składają się: język, wielopokoleniowa tradycja, wspólne symbole, bohaterowie, nierzadko wspólna religia. (Stanisław Ossowski).
PAŃSTWO JAKO ORGANIZACJA POLITYCZNA - posiadanie i urzeczywistnianie władzy jednym, ograniczając możliwość jej uzyskania przez innych (przez to decyduje o sposobie zaspokojenia interesów różnych grup społecznych. Element spajający jej członków to ośrodek władzy.
PAŃSTWO JAKO ORGANIZACJA HIERARCHICZNA - działanie rozbudowanego aparatu władzy państwowej; rozdzielane kompetencje, uporządkowane według zasad hierarchii. Dziś występuje znaczny rozwój instytucji samorządowych: terytorialnych, zawodowych. Stopień kontroli nad takimi zbiorowościami jest ograniczony. Idea

(…)

… wobec prawa, łamiących prawo przez organy państwa, które mogą legalnie posłużyć się przemocą, nawet pozbawić człowieka wolności, życia czy mienia. TERYTORIALNY CHARAKTER PAŃSTWA - każde państwo w sposób konieczny związane jest z określonym obszarem. Grupa etniczna, czy naród mogą istnieć oderwani od własnego terytorium, ale nie państwo. Oznacza on obszar ziemi wraz z wodami śródlądowymi, przyległy pas wód morskich oraz przestrzeń powietrzną nad obszarem lądowym i morskim państwa aż do strefy przestrzeni kosmicznej. Wyznaczane jest poprzez ustalenie granic.
PAŃSTWO JAKO ORGANIZACJA SUWERENNA - zwierzchność i niezależność władzy państwowej. Dwie sfery: suwerenność wewnętrzna (wewnątrz państwa), suwerenność zewnętrzna (w stosunkach zewnętrznych). Jednak faktyczna niezależność państw, praktycznie…
….
Decyzje podejmowane w Unii pochodzą od jej głównych organów (instytucji): Rady Europejskiej, Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Obrachunkowego. Prawo unijne reguluje dziś nie tylko kwestie gospodarcze, ale również problemy sprawiedliwości i spraw wewnętrznych
Znana jest konstrukcja obywatelstwa europejskiego, które nie koliduje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz