Podstawy prawa karnego - obowiązywanie ustawy, pojęcie przestępstwa, czyn

Nasza ocena:

4
Pobrań: 84
Wyświetleń: 2310
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy prawa karnego - obowiązywanie ustawy, pojęcie przestępstwa, czyn - strona 1

Fragment notatki:

ARTYKUŁ 201 KK
Kto dopuszcza się obcowania płciowego w stosunku do wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Kiedyś nie było mowy o przysposobionym i przysposabiającym, więc uległo rozszerzenie karalności.
ARTYKUŁ 206 KK
Kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Dawniej bigamia była określona tak, że do powyższej dyspozycji dodana została fraza „albo z osobą pozostającą w związku małżeńskim”. Została dokonana depenalizacja w stosunku do poprzedniego zapisu.
Co się dzieje, jeżeli pomiędzy chwilą popełnienia przestępstwa, a chwilą orzekania następuje penalizacja?
W chwili czynu nie było to przestępstwo. Odpowiedź: art. 1
ARTYKUŁ 1 KK
§1 Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
Nie będzie karalności czynu w takim wypadku.
Gdy ma miejsce depenalizacja - w chwili popełnienia przestępstwa czyn był przestępstwem, zaś w chwili orzekania nim nie jest.
ARTYKUŁ 4 KK
§1 Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.
Należy stosować nową ustawę, czyli postępowanie ulega umorzeniu. Przy modyfikacji ustawy należy rozważyć taki przypadek, kiedy mamy czyn, który był przestępstwem, jest nim pod rządami nowej ustawy w chwili orzekania obowiązującej. Problem polega na tym, że według starej ustawy ten czyn był karany łagodniej, a według nowej - surowej (lub odwrotnie). Tu ma zastosowanie art. 4 §1, czyli w zasadzie stosujemy ustawę nową, a starą wtedy, gdy stawia sprawcę w korzystniejszej sytuacji.
Pod kątem surowości lub łagodności zmieniającej się ustawy należy patrzeć na całość. Albo stosujemy całą nową albo całą starą i dokonujemy porównania. Możliwa jest sytuacja, że zmianie ulega ustawa karna między chwilą orzekania a chwilą wykonania kary. Skoro obowiązuje zasada niewzruszalności wyroków, czyli orzeczoną karę należy wykonać w całej rozciągłości. Racjonalny ustawodawca zmienia przepisy prawne, bo drastycznie skrytykowano poprzednie. Przy takim założeniu, nie widać sensu w wykonywaniu starej ustawy, więc powinno się stosować nową. Sprawa tu jest jednak delikatniejsza, ponieważ ta cezura jest trudniejsza w realizacji. Gdyby nie było odrębnych przepisów, to nie pozostałoby nic innego jak po prostu wykonywać każdy wyrok do końca.


(…)

… międzynarodowych, lub przestępstwa określonego w Rzymskim Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego, sporządzonym w Rzymie dnia 17.07.1998.
Jest grupa przestępstw konwencyjnych, które są ścigane niezależnie od tego, gdzie zostały popełnione. Każdy kraj jest do tego zobowiązany na podstawie zawartej umowy międzynarodowej. Należą do tego np. przestępstwa związane z terroryzmem, piractwo morskie, handel kobietami…
…, generalizację może być różne. Gdy mówimy „byłem świadkiem przestępstwa” oznacza, że widziałem zdarzenie, które ma cechy przestępstwa. Jeżeli mówimy, że przestępstwo kradzieży jest groźnym zjawiskiem, ale przecież zabójstwo jest wielokrotnie groźniejszym, to nie chodzi o konkretne zdarzenie, lecz o pewne typy zachowań ludzkich (przestępstwo jako typ czynu zabronionego). Jeżeli mówimy, że któraś z partii…
… pośrednio, korzyść majątkowa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Tutaj nie ma mowy o zasadzie podwójnej przestępności. W większości tych przestępstw badanie podwójnej przestępności szpiega, działającego na szkodę Polski jest bezcelowe. Przykładem może być tutaj jego działanie poprzez przesłanie do General Motors planów budowy nowego samochodu polskiej produkcji. Jest to działanie na szkodę polskiej…
…, to nie jest zabroniony.
Po trzecie, ma to być czyn bezprawny, czyli ma on być nie tylko określony w ustawie, ale też musi być zabroniony przez cały system prawa. Czasem czyn określony w ustawie „Kto zabija człowieka, podlega karze…”, ale np. gdy ktoś zabija człowieka w ramach wykonania kary śmierci, to nie popełnia czynu bezprawnego, gdyż wykonuje wyrok prawomocny, lub w przypadku obrony koniecznej.
Czyn…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz