To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Cel nauki - maksymalna sprawność i efektywność ekonomiczna. Cele są osiągane w sposób racjonalny przy najmniejszym nakładzie sił i środków, jest nauką interdyscyplinarną, korzysta z dorobku innych nauk. Nauka zarządzania pełni lub powinna pełnić w stosunku do organizacji gospodarczych tę rolę jaką nauki medyczne wobec człowieka dbając o jego zdrowie, dobre samopoczucia i sprawność zawodową. Analogicznie do nauk medycznych nauka zarządzania od początku korzysta z dorobku licznych wcześniejszych ukształtowanych dyscyplin naukowych ( nauk ekonomicznych, prawnych, socjologii, psychologii, filozofii, pedagogiki)
KIEROWANIE (zarządzanie) określono jako sztukę realizowania czegoś za pośrednictwem innych ludzi. [ Mary Parter Follett]
KIEROWANIE , zarządzanie, administrowanie jest to proces planowania, organizowania, motywowania (przewodzenia) i kontrolowania działalności członków organizacji oraz wykorzystywania wszystkich jej zasobów dla osiągnięcia ustalonych celów.
ZARZĄDZANIE można określić jako oddziaływanie obiektu zarządzającego na obiekt zarządzany zmierzające do tego, aby obiekt zarządzany zachowywał się (działał, funkcjonował) w kierunku osiągnięcia postawionego przed nim celu.
Zarządzanie jest procesem, w którym można wyróżnić: Podmiot zarządzania (obiekt zarządzający); Przedmiot zarządzania (obiekt zarządzany);Stosunek nadrzędności i podrzędności między nimi (stosunek podległości); Cel do którego zarządzanie zmierza
Źródłem władzy organizacyjnej są środki materialne, własności przedsiębiorstwa
Zarządzanie jest utożsamiane z kierowaniem. ROŻNICĘ między kierowaniem i zarządzaniem można sprowadzić do stwierdzenia, że każde zarządzanie jest szczególnym przypadkiem kierowania ale nie każde kierowanie jest zarządzaniem. W praktyce gospodarczej jest ono rozpowszechnione jako określenie działalności nieprodukcyjnej.
Hierarchia pojęć: Sterowanie; Kierowanie; Zarządzanie ( w odniesieniu do przedsiębiorstwa); Administrowanie (dotyczy jednostek administracyjnych: Urząd Morski, Urząd Celny, uczelnie i inne)
SYSTEM jest to wyodrębniony z otoczenia zbiór elementów materialnych lub abstrakcyjnych mających wzajemne powiązania wewnętrzne i rozważanych z określonego punktu widzenia jako całość. System jest to zbiór elementów celowo ze sobą powiązanych, z których każdy realizuje określone funkcje podporządkowane celowi jaki postawiono przed systemem, jako całością. System jest to zbiór określonych elementów i relacji między tymi elementami oraz między ich własnościami
PRZEDSIĘBIORSTWO- zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych (wg. Kodeksu Cywilnego)
Obejmuje: Firmę i znaki towarowe; Księgi handlowe; Nieruchomości i ruchomości; Patenty, wzory użytkowe i zdobnicze; Zobowiązania i obciążenia; Prawa wynikające z najmu i dzierżawy
(…)
… przesyłek; Obsługa prawno - finansowa; Obsługa informacyjna; Ubezpieczenia transportowe; Usługi celne; Inne usługi logistyczne
7 Kryteriów optymalizacji funkcji ZCL - Port Szczecin: Minimalizacja czasu operacji logistycznych; Minimalizacja kosztów operacji logistycznych; Minimalizacja czasu dostaw towarów od załadowcy do odbiorcy (zasada „just in time”); Minimalizacja kosztów dostaw towarów od dostawcy…
… (klimatyzowane i chronione całodobowo pomieszczenia biurowe wyposażone w system alarmowy i przeciwpożarowy, linie telefoniczne, łącza cyfrowe, radiolinie, sieć komputerowa wykorzystująca specjalistyczne oprogramowanie, światłowody itp. Przygotowane dla pracowników ZCL - Port Sz-n, Urzędu Celnego, Straży Granicznej, Policji, Agencji Celnej, WOC, banków i innych urzędów i instytucji oraz kontrahentów…
…-decyzyjnego; zmniejszenie kosztów decyzji; zwiększenie udziału podwładnych w procesie podejmowania decyzji
ZARZĄDZANIE LOGISTYCZNE. Koncepcja Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego Port Szczecin.
Trendy rozwoju obrotów PHZ drogą lądową i morską. :Do 2015 roku utrzyma się korzystna światowa koniunktura gospodarcza; W okresie 15 lat nastąpi wzrost 130 - 150 % wartości produktów polskiego handlu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)