To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podstawy metod budowy mostów
Obiekt mostowy przeprowadza trasę komunikacyjną ponad przeszkodą, która najczęściej już istniała przed jego wybudowaniem. Rzadkie są przypadki, gdy most buduje się w suchym terenie, a następnie przekłada się koryto rzeki lub gdy wiadukt jest budowany przed wykonaniem drogi pod spodem. A zatem przeszkoda wodna czy sucha jest często utrudnieniem w budowie obiektu mostowego.
Realizację budowy mostu rozpoczyna się od wykonania fundamentów i podpór, po wcześniejszym zagospodarowaniu terenu budowy i wytyczeniu obiektu. W terenie suchym, gdy przewidziano fundamenty bezpośrednie należy wykonać wykop szero-koprzestrzenny bądź rozparty powszechnie znanymi sposobami, następnie odwodnić go oraz zabezpieczyć przed napływem wody powierzchniowej i gnintowej. Wykonanie fundamentu i korpusu podpory, przynajmniej do powierzchni terenu, nie nastręcza w tym przypadku specjalnych kłopotów.
Podobnie z wykonaniem fundamentów palowych (rys. 6.1) bądź studni fundamentowych nie są związane dodatkowe utrudnienia. Przy zagłębieniu studni o większych wymiarach można ułatwić prace, wtłaczając wokół zewnętrznych ścian wodę, sprężone powietrze, bądź zawiesinę tiksotropową w celu zmniejszenia oporów tarcia lub zwiększając siłę potrzebną do wciskania studni poprzez wykonanie np. kotew gruntowych i zamontowanie siłowników hydraulicznych.
W przypadku podpór usytuowanych w obrębie przeszkody wodnej wykonanie fundamentów i podwodnych części korpusu podpór jest bardziej skomplikowane.
Do osłony miejsca wykonania fundamentów, szczególnie usytuowanych blisko brzegu, mogą być stosowane grodze-groble ziemne uszczelnione np. warstwą gruntu nieprzepuszczalnego (rys. 6.2). Przy małej głębokości wody popularne są ścianki szczelne wykonywane z grodzie stalowych wbijanych w dno (najlepiej podwójne z warstwą uszczelniającą) albo z użebrowanej blachy jako konstrukcja osłonowa osadzona na dnie i uszczelniona od spodu tzw. korkiem betonowym, wykona nym metodą betonowania pod wodą. Na rysunku 6.3 podano przykład konstrukcji osłonowej, która po napełnieniu komór wodą może być osadzona na dnie, a po wykonaniu podpory i wypompowaniu wody z komór - całkowicie zdemontowana. Pod osłoną grobli czy ścianki szczelnej można wykonywać fundamenty bezpośrednie lub z pali zwieńczonych płytą betonową ułożoną na korku uszczelniającym. Przy większych głębokościach płytę zwieńczającą można wykonać nad dnem (rys. 6.4), stosując wysoki ruszt palowy; do budowy pali fundamentowych w osłonie rurowej można wykorzystać pływającą skrzynię stalową, będąc jednocześnie deskowaniem straconym płyty zwieńczającej.
W celu wykonania fundamentów mogą też być budowane sztuczne wyspy, z których będą zapuszczane studnie (rys. 6.5), czy też pod osłoną np. szczelnych ścian szczelinowych wykonywane fundamenty bezpośrednie (rys. 6.6).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)