Podstawy egzekucji administracyjnej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy egzekucji administracyjnej - strona 1

Fragment notatki:

. Podstawy egzekucji administracyjnej ? Egzekucję administracyjną stosuje się do pewnych określonych obowiązków np. do podatkowego obowiązku, i te obowiązki wynikają zazwyczaj zgodnie z art.3 :
albo z decyzji, albo z postanowień albo
właściwie też mogą wynikać z przepisów prawnych, np. niektóre obowiązki tak jak podatki wynikają z przepisów prawnych. Organ egzekucyjny stosuje te wszystkie środki egzekucyjne , które są przewidziane w ustawie . Tutaj nie ma żadnej różnicy, to znaczy nie może żadnych innych środków zastosować. Możemy sobie tutaj znaleźć pewne porównanie do związania administracji prawem, skoro przy egzekucji organ egzekucyjny ma dosyć bogaty wachlarz tych środków, ale stosuje tylko te, które są przewidziane w ustawie. Zastosowanie togo środka egzekucyjnego może się okazać niedopuszczalne, a mianowicie w takim przypadku, kiedy ten właśnie obowiązek który jest egzekwowany zarówno w charakterze pieniężnym, jak i niepieniężnym, został WYKONANY albo stał się BEZPRZEDMIOTOWY. Bo wyegzekwować coś tzn. w języku potocznym doprowadzić do zrealizowania czegoś, pewnego obowiązku, więc te środki egzekucyjne, ta egzekucja ma na celu wyegzekwowanie obowiązku, jeżeli okazałoby się, że ten obowiązek został już wykonany albo stał się bezprzedmiotowym to naturalnym jest, że nie stosuje się tych środków egzekucyjnych .
Po drugie: generalna zasada co do tych środków egzekucyjnych to: te organy egzekucyjne stosuje środki przewidziane w ustawie, a to są takie środki które prowadzą bezpośrednio do wykonania obowiązku. Natomiast jeżeli bezpośrednio (tzn. nie stosuje najpierw trzech innych środków, jeżeli może zastosować bezpośrednio wykonanie obowiązku, a spośród kilku środków, stosuje najmniej uciążliwy . Czyli np. trudno jest stosować środek egzekucyjny w stosunku do … i sprzedaż przez licytacje nieruchomości, kiedy można byłoby zrealizować to poprzez inny środek egzekucyjny mniej uciążliwy.
To nie jest tak, że jeżeli organ, jak już został wykonany obowiązek, ma jakiś wachlarz środków, to wybiera najmniej uciążliwy. Jednak zasada jest jeszcze taka że gdyby się jednak zobowiązany od wykonania obowiązku uchylał, no to jednak wymaga pewnych, a właściwie wierzyciel powinien podjąć takie czynności zmierzające do zastosowania tego, a z drugiej strony, jak mamy pewien obowiązek.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz