To tylko jedna z 10 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład #5 Podstawy aksonometrii Rzuty Monge`a, powszechnie stosowane w praktyce inżynierskiej, wymagają pewnej wprawy w odczytywaniu i dlatego często dla uzyskania plastycznego, łatwego do odczytania obrazu używa się rzutów aksonometrycznych, czyli aksonometrii. Aksonometria jest odmianą rzutu równoległego ( ukośnego, bądź prostokątnego względem rzutni aksonometrycznej ) . Polega on na odwzorowaniu za pomocą jednego rzutu równoległego, który ustala związki miarowe zachodzące pomiędzy elementami odwzorowywanej bryły. Ze względu na łatwość czytania aksonometrii jest ona często stosowana w praktyce np. w rysunkach ilustrujących instrukcje obsługi, w rysunkach ofertowych, a także w szkicowaniu odręcznym. Odwzorowanie w aksonometrii Wyobraźmy sobie znany już układ prostokątny trzech rzutni 1 , 2 , 3 . Dowolnie względem niego wprowadzamy nową rzutnię, która jest nową płaszczyzną rysunkową ( naszą kartką papieru) i nazywana jest rzutnią aksonometryczną a . Aksonometria jest rzutowaniem równoległym pr zestrzeni rzutowej po kierunku rzutowania k na rzutnię aksonometryczną, gdzie otrzymujemy obraz - rzut aksonometryczny. Jeżeli promień rzutowania jest prostopadły do rzutni aksonometrycznej to otrzymamy aksonometrię prostokątną jeżeli zaś jest w dowolnym ukośnym kierunku, otrzymamy aksonometrię ukośną Usytuujmy teraz rzutnię aksonometryczną tak, aby znalazła się przed układem prostokątnym i nachylała się nad początkiem układu (punktem 0) Widzimy, że płaszczyzna a przenika się z płaszczyznami układu prostokątnego po trójkącie, którego wierzchołkami są punkty przebicia osi x, y ,z z rzutnią a . Punkty te opisujemy kolejno jako S x ..., tworzą one trójkąt śladów aksonometr ycznych o bokach s 1 ..., będących krawędziami rzutni aksonometrycznej z rzutniami układu prostokątnego. Zauważmy, że obraz aksonometryczny pozostanie ten sam po równoległym przesunięciu rzutni a ,zmieni się tylko wielkość trójkąta śladów. Rzut aksonometryczny punktu Punkt jest jednoznacznie określony jeżeli jest dany jego rzut aksonometryczny i aksonometria chociaż jednego jego rzutu prostokątnego np. A a I Można wtedy wykreślić aksonometrie A a II i A a III jego rzutu pionowego i bocznego. Zlokalizowanie punktu w układzie prostokątnym służy ustaleniu położenia punktu względem rzutni aksonometrycznej. Ze względów praktycznych rezygnujemy z każdorazowego zaznaczania indeksu a w oznaczeniach aksonometrycznych rzutów prostokątnych punktu. Będziemy je opisywać A I , A II , A III pamiętając , że są to rzuty aksonometryczne.
(…)
… aksonometrycznym osie xu, yu tworzą kąt prosty , a oś yu zwykle nachylona jest pod jednym z kątów 30 ,45 , 60 do poziomu.
Odwzorowania utworów płaskich leżących w płaszczyznach równoległych do rzutni pionowej 2 obywa się bez zniekształceń.
Wymiary po osiach x, z pozostają bez zmian , natomiast wymiary wzdłuż osi y zmieniają się zgodnie ze współczynnikiem proporcjonalności y , który na ogół przyjmuje jedną…
… ) jest równoległa do rzutni aksonometrycznej.
Osie xu, yu tworzą kąt prosty , a oś zu ze względów rysunkowych przyjmuje położenie pionowe.
W tak przyjętej aksonometrii wszystkie utwory płaskie leżące w płaszczyznach równoległych do rzutni poziomej 1 odwzorowane są bez zakłóceń. Jedynie rzędne wysokości równoległe do osi z zmieniają się.
Zmiany te określa współczynnik proporcjonalności z , który najczęściej…
…. W naszym kursie nie będziemy korzystać z tego sposobu określania aksonometrii.
Rodzaje aksonometrii prostokątnej
Izometria
Trójkąt śladów aksonometrycznych jest trójkątem równobocznym , osie aksonometryczne tworzą między sobą równe kąty 120 . Skrócenia na wszystkich osiach są jednakowe.
Dimetria
Trójkąt śladów aksonometrycznych jest trójkątem równoramiennym .Dwa kąty pomiędzy rzutami osi są równe…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)