Podstawowe zasady organizacji systemów produkcyjnych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 441
Wyświetleń: 2387
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe zasady organizacji systemów produkcyjnych-opracowanie - strona 1 Podstawowe zasady organizacji systemów produkcyjnych-opracowanie - strona 2 Podstawowe zasady organizacji systemów produkcyjnych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Podstawowe zasady organizacji systemów produkcyjnych
koncentracja - polega na skueniu w jednym miejsci produkcji wyrobów bądź świadczenia usług
zalety:
krótszy czas produkcji
łatwiejsze zarządzanie i kontrola
pozwala w większym stopniu wykorzystać zasoby produkcyjne
skrócenie cyklu wytwórczego
umożliwia skrócenie czasu transportu i zmniejszenie jego kosztów
ułatwia sterowanie przebiegu procesów wytwórczych
Koncentrując działania, stwarza się postawy do sepcjalizacji
specjalizacja - polega na przydziale stałych zadań komórce organizacyjnej lub wykonawcom. Oznacza, że zakres prac realizowanych przez komórkę lub wykonawcę ulega ograniczeniu. W odniesieniu do komórki organizacyjnej wyróżnia się dwa rodzaje specjalizacji:technologiczną i przedmiotową
zalety:
wady:
rutyna Metody eliminacji wad rotacja na stanowiskach pracy
rozszerzenie pracy
wzbogacenie pracy (dodawanie uprawnień mocy decyzyjnych)
proporcjonalność - oznacza, żę wszystkie elementy systemu operacyjnego zostały tak dobrane, iż gwarantują prawidłowy przebieg procesów wytwórczych przy zachowaniu minimalnego poziomu zaangażowania zasobów.
Proporcjonalność wyrażą się w jednakowej przepustowości wszystkich komórek biorących udział w wytwarzaniu produktu. równoległość - wyrażą się w jednoczesnym wykonywaniu oddzielnych części procesu wytwórczego
zalety:
oszczędność czasu
liniowość - przejawia się w ustawieniu stanowisk roboczych czy komórek organizacyjnych w takiej kolejnośći, w jakiej odbywają się poszczególne etapy procesu wytwarzania
zalety:
oszczędność czasu (transportu i produkcji), sprawniejszy przebieg produkcji
większa przejrzystość produkcji, łatwiej dostrzec co nawaliło, wąskie gardło
ciągłość - wyrażą się w tym,. Że niezbędnym celem organizacji pracy staje się eliminowanie przerw w przebiegu procesu wytwórczego. Zasada ta oznacza tworzenie warunków do nieprzerwanej obróbki przermiotów pracy. W efekcie znacznie skraca się czas tworzenia procesu.
równomierność i rytmiczność
równomierność - wymaga takiej organizacji procesów wytwarzania, która pozwala uzyskiwać w takich samych przedziałach czasu takie same ilośc określonyc produktów. Osiągnięcie tego stanu jest raczej niemożliwe choć należy do niego dążyć.
rytmiczność - ma większne znaczenie praktyczne. Oznacza taką organizację proceśów wytwarzania, która pozwala systemowi operacyjnemu uzyskiwać efekty zgodne z wcześniejszymi założeniami.


(…)

… jednorodnych (podobieństwo technologiczne) - wyposażonych w maszyny i urządzenia jednego rodzaju i spełniających podobna funkcję (gniazda tokarek, frezarek).
grupy stanowisk różnorodnych RÓŻNORODNYCH (rozmieszczonych gniazdowo) - wyposażonych w maszyny i urządzenia różnych rodzajów, pozwalających realizować różne procesy cząstkowe, składające się łącznie na cały proces produkcyjny lub jego fragment w postaci…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz