Podstawowe zasady eksploatacji systemów nawadniających-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe zasady eksploatacji systemów nawadniających-opracowanie - strona 1 Podstawowe zasady eksploatacji systemów nawadniających-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Podstawowe zasady eksploatacji systemów nawadniających
Nawodnienia powinny stwarzać optymalne warunki powietrzno- wodne w glebie, zwłaszcza w okresach szczególnego zapotrzebowania roślin na wodę. Należy jednak pamiętać, że o wysokości plonów decyduje cały kompleks zabiegów rolniczo technicznych. Woda w glebie dostępna dla roślin stanowi tylko jeden składnik tego kompleksu. Efektywność nawodnienia jest tym większa im wyższy jest poziom gospodarowania rolniczego na terenach nawadnianych. Stąd też nawodnienia należy stosować dopiero wtedy, kiedy zapewnione będą wszystkie inne zabiegi agrotechniczne.
Jednym z podst. zadań na terenach nawadnianych jest optymalne zharmonizowanie pracy głównych doprowadzalników wody z rozkładem i wielkością zapotrzebowania wody w obrębie szczegółowej sieci rozdzielczej. Służy temu plan gospodarki wodnej uwzględniający wielkość i rozkład w czasie, dawek nawodnieniowych na poszczególnych częściach nawadnianej pow. W zależności od celu i systemów nawodnień, a także warunków glebowych, klimatycznych, rodzaju uprawianych roślin oraz stanu organizacyjnego i poziomu stosowanej agrotechniki rozrząd wody może być dokonany w różny sposób:
pobór wody odbywa się planowo wd. harmonogramu
pobór wody odbywa się dowolnie. Zależnie od aktualnych potrzeb wodnych.
Rozrząd wody na obiekcie zaopatrywanym planowo może być realizowany następującymi metodami:
- metoda stałego dopływu, polega na dostarczeniu każdemu użytkownikowi stałego dopływu o małym wydatku ustalonym na podstawie sekundowego zapotrzebowania w całym okresie nawodnienia. Metoda stosowana przy małej intensyfikacji produkcji rolnej.
- metoda stałej rotacji. Każdy użytkownik otrzymuje w określonym punkcie poboru i w ustalonym terminie i kolejności odpowiednią ilość wody. Stosowana przy sprawnej sieci doprowadzającej i wystarczających zasobach wodnych
- metoda zmiennej rotacji. Każdy użytkownik otrzymuję wodę planowo, według harmonogramu. Harmonogram taki powstaje w wyniku analizy aktualnych zasobów wody i potrzeb wodnych na obiekcie. Stosowana przy intensywnych systemach.
Rozrząd wody na obiekcie przy dowolnym poborze polega na tym, że użytkownik ( dział nawadniany) pobiera wodę w dowolnym czasie i w określonej ilości. Warunkiem takiego systemu jest ujęcie wody o stałym wydatku. Jeżeli zasoby wodne są niewystarczające to poszczególne działy muszą być nawadniane kolejno. Oprócz zróżnicowanego zapotrzebowania na wodę przez rośliny występują też różnice w dawkach w zależności od rodzaju gleby. Prognozowanie i sterowanie nawodnieniami deszczownianymi. Do podstawowych metod sterowania nawodnieniami należą:
metody bazujące na bezpośrednich pomiarach wilgotności i siły ssącej gleby


(…)

… bilansowe, polegające na modelowaniu matematycznym.
Dane o tych metodach znajdują się w literaturze ( Drupka 1980)
Okres zwrotu nakładów oblicza się ze wzoru:
n=I/(P-K) n - liczba lat
I - koszt inwestycji zł/ha
P -wartość przyrostu plonów zł/ ha
K - suma rocznych kosztów utrzymania systemu zł/ha

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz