Podstawowe grupy materiałów - omówienie (SEM IV)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe grupy materiałów - omówienie (SEM IV) - strona 1 Podstawowe grupy materiałów - omówienie (SEM IV) - strona 2

Fragment notatki:

Podstawowe grupy materiałów.
Materiałami w pojęciu technicznym to ciała stałe o właściwościach umożliwiających ich zastosowanie przez człowieka do wytwarzania produktu. Materiałami inżynierskimi nazywamy materiały konstrukcyjne, które są wykorzystywane do budowy maszyn i urządzeń.
Najogólniej wśród materiałów o znaczeniu technicznym można wyróżnić:
-materiały naturalne wymagające nadania kształtu do technicznego zastosowania -materiały inżynierskie nie występujące w naturze lecz wymagające zastosowania złozonych procesów wytwórczych do ich przystosowania do potrzeb technicznych po wykorzystaniu surowców dostępnych w naturze.
Przykłady materiałów naturalnych:
1)drewno
2)niektóre kamienie
3)skały
4)materiały
Do podstawowych grup inżynierskich tradycyjnie zalicza się:
1)metale i ich stopy (występujące w naturze)
2)polimery (tworzywa sztuczne)
3)materiały ceramiczne Podstawą tej klasyfikacji jest istota wiązań miedzy atomami tworzącymi dany materiał, utrzymujący je w skoordynowanych przestrzennie układach i determinujących podstawowe własności materiałów.
Materiały kompozytowe- tworzone przez połączenie dowolnych dwóch z wymienionych materiałów inżynierskich w monolityczną całość, co zapewnia uzyskanie innych własności do właściwych dla każdego z materiałów składowych.
Metale- materiały, które w stanie stałym charakteryzują się:
-połyskiem
-plastycznością
-dobrym przewodnictwem ciepła i elektryczności
Właściwości te wynikają z wiązania metalicznego występującego pomiędzy atomami tworzącymi metal i budowę krystaliczną. Dzielimy na żelazne (zawierają żelazo) i nieżelazne (kolorowe gdzie podst. Składnikiem nie jest żelazo np. stopy aluminium, miedzi).
Polimery- tworzywa wielocząsteczkowe. Dzielimy na naturalne i sztuczne.
Naturalne (nazywane biopolimerami, otrzymuje się poprzez obróbkę i częściową modyfikację surowców naturalnych) .
Sztuczne (powstają w wyniku łączenia najczęściej wiązaniami kowalencyjnymi wieli identycznych niewielkich ugrupowań atomów, zwanych monomerami).
Ceramika- to nieorganiczne związki metali z tlenem, azotem, węglem, borem i innymi pierwiastkami. Atomy są połączone wiązaniem jonowym i kowalencyjnym. Po zaformowaniu materiały ceramiczne wygrzewane są w wysokich temperaturach.
Metale i ich stopy.
Metale można podzielić pod względem wł. Chemicznych i fizycznych na:
1)metale
2)niemetale
Metale- substancje w stanie skondensowanym odznaczają się obecnością swobodnych, nie związanych z określonymi atomami elektronów zdolnych do poruszania się w całej objętości metalu. Do metali należy większość pierwiastków chemicznych. Metale maja obok wypełnionych wewnętrznych powłok elektronowych powlokę zawierająca niewielką liczbę elektronów. W związku z tym maja charakter elektro-dodatni. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz