Elementy krystalografii-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 567
Wyświetleń: 1337
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy krystalografii-opracowanie - strona 1 Elementy krystalografii-opracowanie - strona 2 Elementy krystalografii-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Elementy krystalografii (dział nauki zajmujący się opisem, klasyfikacją i badaniem kryształów, krystalitów oraz substancji o strukturze częściowo uporządkowanej)
Kryształy wykazują ciekawą właściwość, tzw. anizotropię, polegającą na uzależnieniu właściwości fizycznych od kierunku, w którym się je bada. W pewnych kierunkach elementy strukturalne mogą być z sobą związane słabiej niż w innych. Wówczas kryształ wykazuje zmniejszoną wytrzymałość mechaniczną i łatwo daje się łupać wzdłuż pewnych płaszczyzn, przy czym próba nie powiedzie się przy uderzeniu wzdłuż płaszczyzny do niej prostopadłej.
Oprócz anizotropii mechanicznej, różne wartości dla różnych kierunków może wykazywać współczynnik załamania światła, współczynnik sprężystości, współczynnik rozszerzalności liniowej, przewodnictwo cieplne, przewodnictwo elektryczne, względna przenikalność elektryczna (stała dielektryczna) i inne. Ciała bezpostaciowe są izotropowe, tzn. we wszystkich kierunkach mają identyczne właściwości mechaniczne, optyczne i elektryczne, podobnie jak w gazach i w cieczach.
Monokryształ: materiał będący w całości jednym kryształem (np. kryształ cukru, soli)
Polikryształ: ciało stałe będące zlepkiem wielu monokryształów, zwanych ziarnami. (np. polikrystaliczny kwarc i piryt)
Bardzo często mamy do czynienia z substancjami polikrystalicznymi rzadko monokryształami
Kryształ: ciało posiadające trójwymiarowe periodyczne uporządkowanie atomów, jonów lub molekuł, z których kryształ jest zbudowany.
Komórka elementarna powtarza się we wszystkich trzech kierunkach, tworząc zamkniętą sieć przestrzenną, której główną cechą jest symetria. Komórka elementarna ma zawsze kształt równoległościanu. Poprzez translacje komórki elementarnej o wektory będące całkowitymi wielokrotnościami wektorów sieci krystalicznej otrzymuje się całą sieć krystaliczną kryształu.
W krystalografii (a, b, c) są nazywane stałymi sieciowymi lub parametrami sieciowymi. Układ współrzędnych przyjmuje się w ten sposób, aby oś x leżała wzdłuż krawędzi a, oś y - wzdłuż krawędzi b, a oś z - wzdłuż krawędzi c. Relacja między kątami i krawędziami jest następująca: kąt α jest między krawędzią b i c, kąt β między a i c i kąt γ między a i b.
Powtarzanie komórki elementarnej - ściana do ściany - w trzech wymiarach tworzy całą strukturę krystaliczną. Podstawową cechą komórki elementarnej jest to, że reprezentuje ona w pełni całą strukturę krystaliczną.

(…)

… rentgenowskich ponieważ promieniowanie X jest falą elektromagnetyczną o długościach porównywalnych z odległościami między węzłami sieci (prostymi i płaszczyznami sieciowymi
Promieniowanie rentgenowskie: jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fal od 0.1 do kilku Å. Do wytwarzania promieni rentgena służą specjalne lampy, w których rozpędzone w polu elektrostatycznym elektrony uderzają w metalową…
… przeskakuje do innej cząsteczki. Większość substancji, które w temperaturze pokojowej są gazami, tworzy cząsteczkowe ciała stałe. Ten typ kryształu występuje częściej w związkach organicznych.
Kryształy jonowe: w kryształach jonowych dochodzi do niemal całkowitego przechwycenia chmur elektronów walencyjnych z atomów jednego rodzaju przez atomy drugiego rodzaju.
Kryształ taki jest zatem utworzony z jonów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz