Podstawienie i jego podział

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawienie i jego podział - strona 1 Podstawienie i jego podział - strona 2

Fragment notatki:

Podstawienie W nauce prawa spadkowego wyróżnia się dwa rodzaje podstawienia(substytucji): Podstawienie zwykłe(substitutio vulgaris) - jedynie podstawienie zwykłe jest dozwolone w Polsce . Podstawienie powiernicze(substitutio fiduciaria). Podstawienie zwykłe Art. 963. k.c.
Można powołać spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą (podstawienie).
Podstawienie zwykłe polega na tym, że spadkodawca powołuje spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inny spadkobierca(z ustawy lub testamentu) nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą (np. w razie jak nie będzie dziedziczył mój syn to niech dziedziczy mój brat ). W takim wypadku spadkobierca pierwotny nazywa się spadkobiercą ustanowionym (niefortunne określenie bo może to być spadkobierca nie tylko testamentowy ale i ustawowy), a spadkobierca na wypadek jest nazywany spadkobiercą podstawionym . Spadkobierca podstawiony będzie więc dziedziczył w sytuacji kiedy spadkobierca ustanowiony : Zrzeknie się spadku (co jest czysto teoretyczne bo jest to umowa zawierana ze spadkodawcą, więc po co spadkodawca miałby go ustanawiać w testamencie spadkobiercą) Odrzuci spadek Nie dożyje spadku . Zostanie uznany za niegodnego .
Należy przy tym zauważyć, że okoliczności takie albo istnieją już w chwili otwarcia spadku (spadkodawca ustanowiony zrzekł się spadku lub go nie dożył) albo skutkują z mocą wsteczną (odrzucił spadek lub został uznany za niegodnego) - a zatem spadkobierca podstawiony zawsze nabywa spadek z chwilą jego otwarcia . (jeśli zatem spadkodawca podstawiony zmarł po otwarciu spadku, a przed odrzuceniem go przez spadkobiercę ustanowionego, to spadek przejdzie na spadkobierców spadkobiercy podstawionego ). Spadkobierca może być podstawiony zamiast jednego lub kilku spadkobierców ustanowionych - np. jeżeli nie dziedziczy żadne z moich dzieci to niech dziedziczy brat. Spadkobiercą podstawionym może być także spadkobierca ustanowiony - np. jeżeli jedno z moich dzieci nie dziedziczy to niech jego udział dziedziczy drugie dziecko . Podstawienie powiernicze. Art. 964. k.c.
Postanowienie testamentu, przez które spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę do zachowania nabytego spadku i do pozostawienia go innej osobie, ma tylko ten skutek, że ta inna osoba jest powołana do spadku na wypadek, gdyby spadkobierca nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, iż spadkobierca bez takiego ograniczenia nie byłby powołany, powołanie spadkobiercy jest nieważne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz