To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Olejniczak. Notatka składa się z 3 stron.
Por !!! str. 49...
metanormy
rodzaje przepisów PC
def. legalne
przepisy odsyłające
zwroty niedookreślone
obowiązywanie norm w zasięgu czasowym (początek obowiązywania, koniec obowiązywania)
prawo intemporalne, zasada nieretroakcji
domniemania (faktyczne, prawne, dobrej wiary)
wykładnia prawa (dyrektywy językowe, systemowe, funkcjonalne, wyniki wykładni)
5. Podmioty stosunków cywilnoprawnych KC mówi, że podmiotem stosunku cywilnoprawnego są:
osoby fizyczne - atrybutem każdej osoby fizycznej jest zdolność prawna (możność bycia nosicielem [podmiotem] praw lub obowiązków), która przysługuje każdemu człowiekowi w takim samym zakresie. Zdolność prawną nabywa się z chwilą urodzenia. Ze zdolnością prawną wiąże się zdolność do czynności prawnych, na podstawie której człowiek sam może realizować stosunki cywilnoprawne, a jej zakres podlega ograniczeniu tylko z przyczyn naturalnych (wiek, upośledzenie psychiczne)- w tej samej mierze odnoszący się do wszystkich osób fizycznych.
Prawo karne w pewnych sytuacjach pozwala pozbawić osoby fizyczne praw rodzicielskich i wtedy osoba fizyczna nie ma zdolności w zakresie praw rodzicielskich (jest ot jedyny wyłom wobec podmiotów stosunku).
osoby prawne - jest tworem sztucznym konwencjonalnym, jest jednostką organizacyjną, której to norma prawna nadała osobowość prawną. Osoba prawna wyposażona jest w zdolność prawną, może mieć własne prawa i obowiązki. Nabywa je albo zbywa także we własnym imieniu. Ma zatem odrębny od innych osób prawnych albo fizycznych majątek, którym odpowiada za niewykonanie zobowiązań. Ponadto musi ona w swoich regułach strukturalnych wskazać, jakie działania, jakich ludzi i w jakich okolicznościach liczą się w układach społecznych, jako działania osoby prawnej.
Ustawodawca może nadawać osobowość prawną:
indywidualnie - poprzez akt prawny, której indywidualnie nadaje osobowość prawną (np. PKP, PAN)
rodzajowo - kodeks nadaje osobowość prawną grupie (np. przedsiębiorstwa państwowe)
Prowadzi się rejestr osób prawnych, weryfikuje się te osoby. Osobowość prawną uzyskuje się w momencie wpisu do rejestru osób prawnych. Rejestry są jawne, prowadzone przez sądy rejonowe i w miastach wojewódzkich. Sądy nie prowadzą rejestru szkół wyższych, banków. Brak rejestru gmin i Skarbu Państwa.
c. ułomne osoby prawne - którym prawo nadaje węższy zakres osobowości prawnej, ale osoby te nie są osobami prawnymi np. wspólnota mieszkaniowa, spółka jawna, cywilna. Znowelizowany KC z 14.II.2003 art. 33 1 wprowadza definicję osoby ułomnej: są to jednostki organizacyjne nie będące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Stosuje się do nich przepisy o osobach prawnych. Za zobowiązania tej jednostki - odpowiedzialność subsydiarną ponoszą jej członkowie, a odpowiedzialność ta powstaje z chwilą, gdy jednostka ta stała się niewypłacalna.
(…)
… śmierci człowieka jest akt zgonu. Sporządza go Urząd Stanu Cywilnego w następujących przypadkach:
na podstawie karty zgonu wystawionej przez lekarza
doniesienie prokuratora o prowadzeniu śledztwa w sprawie śmierci człowieka
na podstawie orzeczenia sądowego, które stwierdza zgon
postanowienie sądu o uznaniu za zmarłego, dotyczy to osób zaginionych gdzie nie da się ustalić, czy dana osoba żyje, czy zmarła (po upływie ustawowego terminu).
Zaginiony może być uznany za zmarłego po upływie 10 lat od końca roku kalendarzowego, którym były informacje, że jeszcze żył. Okres 10 lat ulega zmianie, gdy:
zaginiony ukończył 70 lat - okres ten ulega skróceniu do 5 lat
zaginął w szczególny sposób; np. katastrofa samolotu - wówczas okres mieści się w przedziale <6 miesięcy; 2 lata>
nie wolno uznać za zmarłej osoby…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)