PROCES INWESTYCYJNY - jest to prawnie, technicznie i organizacyjnie uporządkowany ciąg działań, których celem jest wykonanie dobra trwałego. Proces inwestycyjny w budownictwie to całokształt działalności związanej z podjęciem decyzji, przygotowaniem, realizacją, rozruchem oddaniem do eksploatacji i osiągnięciem założonej zdolności produkcyjnej lub usługowej określonego przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego. Normuje on działalność obejmującą sprawy wykorzystania terenów zgodnie z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, projektowanie, budowę i użytkowanie obiektów budowlanych. Biorą w nim udział Podmioty procesu inwestycyjno-budowlanego które dzieli się na 2 grupy: uczestników procesu budowlanego ( inwestor, inspektor nadzoru, projektant, kierownik budowy lub kierownik robót) oraz organy nadzorujące proces budowlany (organy administracji architektoniczno-budowlanej, organy nadzoru budowlanego, Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, Państwowa Straż Pożarna, Urząd Dozoru Technicznego).
Osoby nie wymienione w prawie bud. (wykonawca, dostawca maszyn, urządzeń i wyrobów budowlanych, bank finansujący przedsięwzięcie, użytkownik) Inwestor: do jego obowiązków należy zorganizowanie procesu budowy oraz zapewnienie: opracowania projektu budowlanego, objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy, opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wykonania i odbioru robót budowlanych, w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. Inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego budowlanego, zobowiązać projektanta do sprawdzenia nadzoru autorskiego. Projektant: do jego obowiązków należy opracowanie projektu budowlanego, zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane, sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych, wyjaśnienie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań, uzgadnianie dokumentów technicznych, sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu. Ma on obowiązek zapewnić sprawdzenie projektu architektoniczno-budowlanego przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności lub rzeczoznawcę budowlanego. Ma prawo wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji, żądanie wpisem do dziennika budowy wstrzymania robót budowlanych (w razie: stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia wykonywania ich niezgodnie z projektem)
(…)
… budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, wymaganymi przepisami szczególnymi, dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jeżeli jest ona wymagana. Decyzja o pozw. na budowę wydana przez odpowiedni organ, określa się tu: nazwę, rodzaj i adres całego zamierzenia budowlanego, rodzaj obiektu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)