podmioty prawa pracy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 1666
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
podmioty prawa pracy - omówienie - strona 1 podmioty prawa pracy - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Podmioty prawa pracy.
Podmiotami prawa pracy są strony wszelkich stosunków prawnych, regulowanych przez prawo pracy.
Stronami indywidualnego stosunku pracy są:
Pracownik.
Pracownikiem jest osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, powołania, mianowania albo wyboru (art. 2 k.p.).
Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat (art. 22 § 2 k.p.).
Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może samodzielnie, bez zgody przedstawiciela ustawowego, nawiązać stosunek pracy i dokonywać czynności prawnych dotyczących tego stosunku. Przedstawiciel ustawowy może rozwiązać taki stosunek pracy za zgodą sądu opiekuńczego, jeśli sprzeciwiałby się on dobru osoby, która go zawarła.
Kodeks pracy w art. 190 § 1 zakazuje zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat. Przepis art. 3045 k.p. wprowadził na zasadzie wyjątku możliwość zatrudnienia dziecka do lat 16, jednak zawarcie przez nie umowy wymaga uprzedniej zgody opiekuna albo przedstawiciela ustawowego. Pracodawca.
Pracodawca to osoba fizyczna albo jednostka organizacyjna, nawet jeśli nie ma osobowości prawnej, jeżeli zatrudnia pracowników (art. 3 k.p.).
W odniesieniu do osób fizycznych, będących stronami stosunku pracy jako pracodawcy, nie obowiązują ograniczenia wiekowe (art. 190 § 2 k.p.) dotyczące możliwości bycia pracodawcą.
Można wyróżnić dwa typy jednostek organizacyjnych (które, ze względu na brak osobowości prawnej, w zasadzie nie mogą samodzielnie występować w obrocie gospodarczym) występujących jako pracodawcy:
samodzielne jednostki organizacyjne, którym prawo nie przyznaje osobowości prawnej, np. spółka jawna, komandytowa i partnerska, komitety wyborcze;
wyodrębnione jednostki organizacyjne większych podmiotów, także osób prawnych - w dużych organizmach gospodarczych możliwe jest wydzielenie mniejszych podmiotów, wyodrębnionych, np. regionalnie (oddziały terenowe) albo ze względu na typ działalności (zakłady), które występują wobec pracowników jako pracodawcy.
Jeśli chodzi o podmiotowość pracodawcy w sferze zatrudnienia państwowego, to pracodawcą nie jest tu Skarb Państwa jako osoba prawna, tylko jednostki organizacyjne uznane za pracodawców.
Zgodnie z art. 31 k.p. za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona osoba - osoba upoważniona nie staje się jednak pracodawcą, tylko reprezentuje pracodawcę. Osoby prawne w sprawach z zakresu prawa pracy działają zwykle przez swe organy wskazane w akcie założycielskim jako właściwe do dokonywania czynności prawnych i zarządzania działalnością tej jednostki. Organy te działają w trybie przewidzianym w tym akcie. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz