Podmioty postępowania administracyjnego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podmioty postępowania administracyjnego - omówienie - strona 1 Podmioty postępowania administracyjnego - omówienie - strona 2 Podmioty postępowania administracyjnego - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

PODMIOTY POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO
1.Zaliczamy do nich:
a) organ prowadzący postępowanie
b) uczestników postępowania -w ramach uczestników postępowania wyróżniamy:
-stronę, podmioty na prawach strony, innych uczestników postępowania
ORGAN: Zasady określania właściwości organu:
zgodnie z art. 20 właściwość rzeczową organu administracji publicznej ustala się wg przepisów o zakresie jego działania. Nie ulega wątpliwości że przepisy o zakresie działania organów to przepisy prawa ustrojowego czyli np. ustawa o działach administracji rządowej czy administracji rządowej w woj. Czy ustawy samorządowej; żadna z nich obecnie nie określa właściwości rzeczowej organów administracji czynią to ustawy z zakresu prawa materialnego. Te ustawy powierzają rozstrzyganie spraw z danego tytułu konkretnie wskazanym organom czyli ustalają ich właściwość rzeczową.
Właściwość miejscowa zasady ustalania reguluje art. 21, dzieli on wszystkie sprawy załatwiane w postępowaniu administracyjnym na 3 kategorie:
a)sprawy dotyczące nieruchomości
b)sprawy dotyczące prowadzenia zakładu pracy
c)wszystkie pozostałe kategorie spraw
ad a ) decyduje miejsce położenia nieruchomości. Przyjęto regułę kolizyjną iż w sytuacji gdy nieruchomość leży na obszarze właściwości dwóch lub więcej organów decyduje organ na obszarze którego położona jest największa część nieruchomości.
Ad b) decyduje miejsce w którym zakład pracy był, jest lub ma być prowadzony.
Ad c) decyduje miejsce zamieszkania bądź siedziby strony w kraju, w przypadku braku miejsca zamieszkania bądź siedziby wówczas wg ostatniego miejsca zamieszkania, siedziby bądź pobytu.
Art. 21 §2 określa nam co należy zrobić gdy nie da się ustalić właściwości w żaden z powyżej podanych sposobów. Wyróżniamy następującą regułę:
sprawę rozstrzyga organ właściwy dla miejsca zdarzenia powodującego wszczęcie postępowania a jeżeli tego nie uda się ustalić sprawa należy do właściwości organu właściwego dla dzielnicy Śródmieścia miasta Stołecznego w Warszawie.
Właściwość instancyjna- przepisy prawa materialnego niekiedy określają nie tylko organ właściwy instancyjnie w I instancji czyli który wszczyna postępowanie prowadzi je i wydaje decyzje w I instancji ale także organy wyższego nad nim stopnia czyli organy właściwe instancyjnie przede wszystkim do rozpatrzenia odwołania czyli prowadzenia postępowania w II instancji. Jeżeli przepisy prawa materialnego milczą na ten temat zastosowanie ma art. 17 kpa który określa organ wyższego stopnia w stosunku do organu stanowiącego punkt odniesienia. Obowiązuje przy tym zasada że w stosunku do organów samorządu terytorialnego organem wyższego stopnia jest SKO chyba że ustawy odrębne stanowią inaczej (niekiedy określają że odwołania od decyzji w sprawie np. zgromadzeń rozpoznaje wojewoda, organem wyższego stopnia w stosunku do wojewody jest minister właściwy ze względu na przedmiot sprawy).


(…)

… spraw trybem cywilno- prawnym. Do 31.12 2003r. spór rozstrzygało Kolegium Kompetencyjne przy Sądzie Najwyższym, specjalnie powoływany ad hoc do rozpoznawania konkretnej sprawy organ, składający się z sędziów Sądu Najwyższego, przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawicieli Ministra właściwego ze względu na przedmiot sprawy. Regulował sprawy tych sporów kodeks w dziale 5 art. 190-195…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz