To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PODEJMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Podjęcie działalności gospodarczej może nastąpić po uzyskaniu przez przedsiębiorcę wpisu do rejestru przedsiębiorców albo do ewidencji działalności gospodarczej. W zgłoszeniu do rejestru przedsiębiorca podać musi szereg danych oznaczających i indywidualizujących jego przedsiębiorstwo, jak firma, pod którą działa, siedziba i adres, przedmiot działania, forma prawna itd. Rejestr przedsiębiorców (będący działem Krajowego Rejestru Sądowego) prowadzony jest przez sądy rejonowe. Sąd dokonując rejestracji bada, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa. Bada też, czy zgłoszone dane są zgodne z prawdziwym stanem, jeśli ma co do tego uzasadnione wątpliwości. Po usunięciu ewentualnych wątpliwości i usterek sąd dokonuje wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Obecnie podjęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne wymaga jedynie zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej.
Organem prowadzącym ewidencję przedsiębiorców - osób fizycznych jest organ gminy, który dokonuje wpisu do ewidencji zgodnie z wnioskiem. Wniosek powinien zawierać podstawowe dane osoby ubiegającej się o wpis oraz określać rodzaj działalności gospodarczej, jaką chce prowadzić. Odmowa wpisu do ewidencji może nastąpić tylko w określonych wypadkach: np. gdy dotyczy działalności niepodlegającej ewidencji. Wpis do ewidencji zostaje wykreślony w wypadku zawiadomienia o zaprzestaniu działalności gospodarczej oraz w wypadku orzeczenia sądu zakazującego prowadzenia danej działalności.
W myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej wymaga uzyskania koncesji (np. wydobywanie kopalin, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją, działalność w zakresie ochrony osób i mienia, rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych). Udzielanie i cofanie koncesji należy do właściwych (ze względu na przedmiot działalności) naczelnych lub centralnych organów administracji. Wniosek o udzielenie koncesji zawierać musi podobne dane jak wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców. Odmowa udzielenia koncesji nastąpić może tylko z przyczyn wymienionych w ustawie, np. gdy przedsiębiorca nie spełnia warunków do wykonywania określonej działalności gospodarczej, gdy działalność ta zagrażałaby obronności lub bezpieczeństwu państwa lub innym ważnym interesom publicznym. Także z ważnych przyczyn koncesja może zostać cofnięta. Organ koncesyjny uprawniony jest także do kontroli działalności gospodarczej, zwłaszcza w zakresie zgodności wykonywanej działalności z udzielaną koncesją. Koncesja udzielana jest na czas oznaczony: od 5 do 50 lat.
Niekiedy szczególne przepisy mogą określać rodzaje działalności regulowanej
(…)
… działalności gospodarczej, jaką chce prowadzić. Odmowa wpisu do ewidencji może nastąpić tylko w określonych wypadkach: np. gdy dotyczy działalności niepodlegającej ewidencji. Wpis do ewidencji zostaje wykreślony w wypadku zawiadomienia o zaprzestaniu działalności gospodarczej oraz w wypadku orzeczenia sądu zakazującego prowadzenia danej działalności.
W myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej…
…. Na takich samych zasadach mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą obywatele innych państw mający zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy lub korzystający z ochrony czasowej. Natomiast inne osoby zagraniczne mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej. Mogą także przystępować…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)