Podejęcia polityczne i ekonomiczne konserwatyzmu- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podejęcia polityczne i ekonomiczne konserwatyzmu- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Podejścia polityczne i ekonomiczne konserwatyzmu
Koncepcja ustroju politycznego: Pierwotnie opowiadali się za monarchią absolutną oraz konstytucyjną. Uznają status quo (tam gdzie monarchia uznają monarchie itd), potępiając dyktaturę. Opowiadają się za demokratycznymi formami rządów. Traktują państwo jako wspólnotę naturalną, opartą na hierarchii i autorytecie. Władza ma być silna, ale nie dyktatorska. Państwo silne prawem - prawo ma być przestrzegane i jednakowo egzekwowane wobec wszystkich. Zgodnie z ideą realizmu i rewolucjonizmu akcentował demokratyczną formę rządów, gdyż demokracja jest najlepsza z możliwych. Pojmują demokrację inaczej niż liberałowie. Postrzegana jest przez pryzmat wolności pozytywnej. Ma służyć dobru wspólnemu, jest odindywidualizowana. Stanowi ideę, która legła u podstaw powoływania rządzących. Nie może ona jednak decydować o wyborze wartości. Decyduje jedynie o wyłanianiu instytucji władzy i jest mechanizmem jej kontrolowania. Istnieją wartości absolutne, które nie mogą być rozstrzygane w drodze głosowania (aborcja, eutanazja). Nie można wprowadzić demokratycznych procedur w odniesieniu do wartości moralnych (istnieją poza dyskusją). Konserwatyści opowiadają się za demokracją substancjalną - opartą na kanonie wartości absolutnych.
Prawo stanowione powinno wynikać z prawa naturalnego (stojącego ponad prawem pozytywnym). Istnieje moralne prawo wypowiedzenia posłuszeństwa prawu stanowionemu godzącemu w moralność. System prawa musi traktować wszystkich ludzi jako jednostki równe, ze względu na godność każdego człowieka. Zasada pomocniczości - wskazuje na uznanie form samorządu terytorialnego (gosp, polit, admin, zawodowego).
Ustrój gospodarczy: Rozbieżności, co do funkcji gospodarczej państwa. Wspólne poglądy: Gospodarka ma mieć charakter rynkowy. Powinna dominować własność prywatna. Różnice dotyczące zakresu ingerencji państwa: Państwo powinno kierować się zasadą pomocniczości wspieraną przez zasadę solidaryzmu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz