Podatek od towarów i usług (uwaga w szczególności na pojęcie podatku naliczonego i należnego) Reguluje ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i świadczenie usług na terytorium RP, a także zamiana towaru na towar, zamiana towaru na usługę, zamiana usługi na usługę, a także darowizny towarów i świadczenie usług bez pobrania należności. Podatnikami są: 1.osoby prawne
2.jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej
3.osoby fizyczne (mające siedzibę lub miejsce zamieszkania w kraju)
Podatników obowiązuje rejestracja podatkowa, czyli nadanie numeru indentyfikacyjnego- NIP
W podatku od towarów i usług zastosowanie znajdują następujące stawki podatkowe: 22%, 7%, 3%, 0%. Stawki 3% i 7% stosowane przy sprzedaży niektórych towarów związanych z gospodarką rolną i leśną, z ochroną zdrowia, towarów spożywczych i towarów dla dzieci, książek, czasopism itp.
Stawka 0%stosowana jest głównie w wypadku eksportu towarów i usług. Istota stawki 0% polega na całkowitym zlikwidowaniu obciążenia tym podatkiem sprzedaży danego towaru.
Podatek należny - to kwota powstała z tytułu sprzedaży towarów lub usług, pomniejszona o kwotę podatku. Podatek naliczony - to podatek zawarty w cenie zakupionego towaru.
Podatnicy zobowiązani są do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. W tym samym terminie podatnicy obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe, dotyczące powstałego zobowiązania podatkowego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)