Fragment notatki:
Trening umiejętności przywódczych dr Agata Austen Wykład 7
Dlaczego warto poznać siebie?
Poczucie własnej wartości (samouznanie) jest indywidualną oceną, werdyktem fałszywym lub prawdziwym, który decyduje o tym, co czujesz i myślisz na temat swojego prawa do istnienia na świecie i do wyrażania, bez obaw, swojej osobowości. Podstawową definicją poczucia własnej wartości jest wiara w skuteczność własnego umysłu, w umiejętność myślenia, uczenia się, dokonywania własnych wyborów, podejmowania właściwych decyzji oraz radzenia sobie ze zmianami.
Poczucie własnej wartości to stan psychiczny powstały na skutek elementarnej, uogólnionej oceny dokonanej na własny temat. Samoocena to uogólniona postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych. Podstawą samooceny jest samowiedza, czyli zespół sądów i opinii, które jednostka odnosi do własnej osoby. Te sądy i opinie dotyczą właściwości fizycznych, psychicznych i społecznych.
cząstkowa - dotyczy ona poszczególnych warunków osobistych jednostki i może być pozytywna bądź negatywna.
globalna - jest to uogólniona ocena własnej osoby.
Inteligencja emocjonalna
I.Q. (Intelligence Quotient) Liczba, która określa poziom inteligencji wybranej osoby. Każdy test mierzący rozwój umysłowy. Większość testów inteligencji zawiera zadania dotyczące pamięci, rozumowania, definicji, zdolności liczbowych i odwoływania się do faktów. Zdolności poznawcze; ekspertyza techniczna; wykształcenie; know-how; intelekt; spryt; zdolność; wiedza książkowa.
Adaptacja do nowych sytuacji i zmiennych wymogów zadania
Optymalne uczenie się lub wykorzystywanie doświadczeń i treningu
Myślenie abstrakcyjne przy użyciu symboli i pojęć
Inteligencja Emocjonalna I. E. jest to zdolność do zrozumienia siebie oraz odczuwania empatii wobec innych
Charakter; osobowość, predyspozycje osobowe; zdolność do społecznej integracji; pewność siebie; komunikatywność.
LUDZIE Z WYSOKĄ INTELIGENCJĄ EMOCJONALNĄ
są bardzie realistyczni w ocenianiu swoich mocnych i słabych stron
przejmują na własność własne problemy
tworzą silniejsze interpersonalne relacje
są lepsi w motywowaniu siebie i innych
są bardziej pro aktywni, innowacyjni i kreatywni
lepiej działają pod presją
lepiej radzą sobie ze zmianami
częściej są ponadprzeciętnymi liderami
będą uzyskiwać lepsze wyniki
(…)
…, meteorologa lub farmaceuty. Sangwinik
Sangwinicy powinni wybierać zawody, które wymagają kontaktu z ludźmi i pozwalają na elastyczność postępowania. W pracy są aktywni, potrafią sprawić bardzo dobre wrażenie. Sangwinicy są najlepszymi pracownikami, gdy mogą swobodnie wyrażać myśli oraz skupiać na sobie uwagę. Nie są jednak dobrymi doradcami, gdyż wolą słuchać, a nie mówić. Ten typ bardzo dobrze sprawdza się w zawodzie pilota wycieczek, organizatora przedsięwzięć reklamowych, aktora, śpiewaka, sprzedawcy, ale również przedstawiciela handlowego lub stewardessy. Flegmatyk
Flegmatycy świetnie odnajdują się w dobrze zorganizowanym miejscu pracy, gdzie ich obowiązki są jasno określone.
Sprawdzają się w roli mediatora, ponieważ potrafią obiektywnie ocenić sytuację i znajdują proste wyjścia.
Posiadają zdolności administracyjne oraz dobrze sprawdzają się w rutynowych zajęciach, które innym wydają się nudne. Dobrym zawodem dla nich jest zawód psychologa klinicznego, socjologa, pracownika naukowego, pisarza, kustosza w muzeum, bibliotekarza, krytyka literackiego itp., ale i akwizytora. …
… są ostatnimi częściami mózgu, które osiągają anatomiczna dojrzałość. Dwa mózgi? Dwie inteligencje?
dwa odmienne systemy pracy mózgu zwykła droga postrzegania świata: wzgórze (ośrodki zmysłów) - kora (myślenie) droga na skróty: wzgórze - ciało migdałowate (emocje)
Mózg emocjonalny jest starszy niż racjonalny (nasze szare komórki)
mocniej na nas działa wywołuje gwałtowniejsze zachowania podpowiada…
… Ufny (sangwinik) Melancholijny Choleryczny Flegmatyczny Sangwinik -popularna osobowość Zwany również „super ekstrawertyczny”
Atuty: umiejętność rozmawiania o wszystkim w każdym momencie, dusza towarzystwa, optymizm, poczucie humoru i umiejętność opowiadania Słabości: niezorganizowany, nie pamięta o szczegółach, skłonność do przesadzania, niepoważny, zbyt naiwny, zbyt emocjonalny. Osoba ufna należy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)