14.04.2011 Ustrój republiki
Za tydzień kryzys republiki. [Cezar urodził się w roku 100- ciekawostka]
Oligarchia przeważa w Rzymie, mamy tam elementy demokracji.
Senat, urzędy, zgromadzenia ludowe-niezależnie funkcjonują, ale często wchodzą w relacje. Polibiusz- Grek (piszący wiec po grecku), żyjący w II w. p.n.e. (200-118) Mógł być bezstronnym obserwatorem , pochodził z Megalopolis, działał w Związku Achajskim, był zakładnikiem w Rzymie. Po 3 wojnie macedońskiej, po bitwie pod Pydną, wzięli zakładników z wybitnych greków, on trafia tam z racji na ojca- prominentnego polityka. Był pro rzymski w swoich poglądach, pełen podziwu dla kultury romańskiej. Zaprzyjaźnił się ze Scypionem Afrykańskim Młodszym. Ustrój wd. Polibiusza: pisał historię z perspektywy krótkiego czasu, była to jakby historia współczesna. Był krytyczny, starał się czytać wszystko co wlezie. Historyk powinien być aktywnym politykiem, żeby mieć to wszystko na bieżąco.
Zgromadzenia ludowe- Senatus populus que romanus. W liczbie mnogiej świadomie, nazywano je comitia (już w nazwie mnogość, comitium to zaś miejsce gdzie się zbierali, przy senacie za forum romanum). Były 4 zgromadzenia (3 rodzaje comitiów+ 1). To że są cztery, znaczy że wszyscy obywatele mogą brać udział w każdym zgromadzeniu. Różnią się kompetencjami i sposobem zwoływania. Najstarsze comitia curiata- z czasów królewskich, to oni prawdopodobnie wybierali króla, zwoływani byli według przynależności rodowej, było 30 kurii, każda miała jeden głos. Drugie- centurialne, miał je ustalić przedostatni król, były 193 centurie (5 klas od najbogatszych: 1-80, 2-20, 3-20, 4-20, 5-30, jest też częsta wersja ze to druga ma 30 [to obecnie najpopularniejsza wersja]+ 18 centurii ekwickich (najbogatszych, jeźdźców), 4 centurie trębaczy (najbiedniejszych centurii) i 1 centuria bez przynależności dla najbiedniejszych). To oni wybierali urzędników, posiadających władzę, decydowali o wyrokach śmierci i o wojnie. Obowiązuje zasada 50% głosów (97 głosów), a sami najbogatsi maja 98 głosów. Zgromadzenia- comitia tributa (komitia tribusowe)- tu liczyła się przynależność terytorialna. W teorii to bardziej demokratyczne. Oni wybierają niższych urzędników. Comitium plebis- bardzo przypomina tributa, te są bez patrycjuszy, tym się różnią no i to że wybierają trybunów i edylów plebejskich.
Urzędy rzymskie- cechują się pewnymi zasadami ogólnymi- jednoroczność (najczęściej), kadencyjność (można było wiele razy, ale było to źle widziane-potem prawnie uregulowano że co 10 lat), kolegialność (każdy ma swojego „kolegę”, który go kontroluje i ogranicza, tak by ten nie miał za dużo władzy), [odium regni- niechęć do królestwa], każdy urzędnik był odpowiedzialny za to co zarządził. Teorytycznie trzeba było mieć 10 lat odsłużonych, były niepłatne ([honore]-miało to wyłączyć biedotę z polityki).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)