Pochodzenie dziecka - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1351
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pochodzenie dziecka - omówienie - strona 1 Pochodzenie dziecka - omówienie - strona 2 Pochodzenie dziecka - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Pochodzenie dziecka
Przez pochodzenie dziecka rozumie się pokrewieństwo z matką i ojcem. Wyróżnia się pochodzenie w linii ojczystej i macierzystej. Cechy:
jest to element stanu cywilnego
jest dobrem osobistym zarówno dziecka, jak i rodzica
jego ustalanie ma charakter deklaratywny - a więc tylko potwierdza fakt biologiczny
niepodzielne, ie:
w aspekcie podmiotowym - można pochodzić tylko od jednego ♂ i jednej ♀
w aspekcie przedmiotowym - od danych rodziców pochodzi się przez całe życie niezmiennie, ergo wyrok stwierdzający pochodzenie wywiera skutki ex tunc
KRO w rozdziale o pochodzeniu dziecka zawiera głównie przepisy o ustalaniu ojcostwa, gdyż macierzyństwo na ogół nie budzi wątpliwości. Jednakże nie może być tak, by ustalanie regulacji macierzyństwa należało do orzecznictwa. Stąd projekt nowelizacji ma to zmienić ;p
Macierzyństwo
Jego ustalenie jest podstawą ustalenia ojcostwa. Ergo nie można ustalić ojcostwa, jeśli nieznane jest macierzyństwo, Ponadto zaprzeczenie macierzyństwa powoduje utratę mocy przez wszelkie domniemania i ustalenia co do ojcostwa.
Każdy, kto ma w tym interes prawny może dochodzić ustalenia istnienia stosunku prawnego (KPC). Dot. to również macierzyństwa. Legitymację czynną ma w tym wypadku:
♀, której macierzyństwo wchodzi w rachubę,
♂, którego sytuacji taki wyrok mógłby dotknąć
dziecko.
Możliwe są wyroki:
stwierdzające - możliwe jest tylko wtedy, gdy brak ustaleń co do macierzyństwa. Nie można natomiast stosować tego powództwa do potwierdzenia swego macierzyństwa.
wyrok taki jest podstawą wpisania odpowiedniej wzmianki w akcie urodzenia; natomiast na skróconych odpisach figuruje tylko „nowa matka” xD
zaprzeczające - stwierdza, że ♀ wpisana w akcie urodzenia nie jest nią faktycznie. Dopiero taki wyrok pozostawia miejsce na stwierdzenie macierzyństwa.
Wyjątkowo może się zdarzyć, że zaprzeczenie macierzyństwa byłoby sprzeczne z z.w.s. i dobrem dziecka. W takiej sytuacji można oddalić powództwo na podstawie art. 5 KC.
Ustalenie ojcostwa:
wynikające z małżeństwa - zgodnie z rzymską paremią: Mater semper certa est, pater - quem nuptiae nituntur. uznanie dziecka - oświadczeniem woli
sądowe
Nie można zastosować powyższych środków, dopóki obowiązuje poprzednie. Trzeba je najpierw obalić.
Okres koncepcyjny - odcinek czasu, w którym mogło nastąpić poczęcie dziecka: pomiędzy 181, a 300 dniem przed urodzeniem się dziecka.
Ustalenie ojcostwa przez małżeństwo opiera się na dwóch domniemaniach:
Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa

(…)

…, gdy dowiedział się o urodzeniu dziecka
matka - 6 m-cy od daty porodu
dziecko - po osiągnięci pełnoletniości w ciągu 3 lat.
prokurator - kiedy będzie miał na to ochotę, więc po upływie terminu można ew. zgłosić się z prośbą do prokuratora ;p
Dowody w procesie o zaprzeczenie ojcostwa:
tryb zwykły - konieczne jest wykazanie nieprawdopodobieństwo ojcostwa:
przyrodniczy (eg. z badań DNA)
badania grup krwi
… prawne między ojcem, a dzieckiem, w szczególności prawa do spadku.
Projekt nowelizacji KRO przewiduje wprowadzenie definicji legalnej: „Matką dziecka jest ♀, która je urodziła”, co nie zawsze idzie w parze z pochodzeniem genetycznym.
Nawet, jeśli nie jest to wiadome, to wpisuje się do Ksiąg Stanu Cywilnego dane przesłaniające, które figurują tam dla ułatwienia indywidualizacji.
Ie. od uprawomocnienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz