Płyty wiórowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Płyty wiórowe - wykład - strona 1 Płyty wiórowe - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Płyty wiórowe
Płyty wiórowe są produkowane z wiór drzewnych łączonych ze sobą pod ciśnie­niem w podwyższonej temperaturze, przy zastosowaniu klejów syntetycznych.
Rozróżnia się płyty płasko prasowane i płyty wytłaczane pełne lub pustakowe. Właściwości sprężyste i wytrzymałościowe płyt wiórowych zależą od ich grubości i gęstości objętościowej. Norma PN-B-03150:2000 [209] dopuszcza stosowanie płyt wiórowych płasko prasowanych zwykłych do wykonywania elementów kon­strukcyjnych.
W Polsce płyty wiórowe są rzadko stosowane do wytwarzania konstrukcji no­śnych. Przeprowadzone badania płyt wiórowych do celów konstrukcyjnych dały pozytywne wyniki, ale konieczne jest kontynuowanie badań tych płyt pod obciąże­niem długotrwałym i w warunkach podwyższonej wilgotności.
Za granicą płyty wiórowe są wykorzystywane (w połączeniu z drewnem) do produkcji klejonych konstrukcji nośnych. Były również robione próby wytłaczania profilowanych belek z odpadów drzewnych. Są one formowane w postaci ceowników, a następnie sklejane dla wytworzenia przekroju dwuteowego lub skrzynko­wego (rys. 3.24).
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz