To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Płyty pilśniowe
Płyty pilśniowe produkuje się z odpadów drewna iglastego rozwłóknionego z dodatkiem lub bez dodatku środków chemicznych. Rozróżnia się płyty porowate nie prasowane (P). twarde prasowane (T) i bardzo twarde (BT) prasowane i impregnowane przed hartowaniem olejami schnącymi łub żywicami syntetycznymi.
Norma PN-B-03150:2Q00 [209] dopuszcza stosowanie twardych i bardzo twardych płyt pilśniowych do konstrukcji budowlanych. Wytrzymałości charakterystyczne i obliczeniowe oraz współczynnik sprężystości i moduły odkształcenia postaciowego płyt pilśniowych podano w tej normie. Próby zastosowania płyt pilśniowych w konstrukcjach nośnych podjęto w Polsce pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku.
Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknami drzewnymi
Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknami drzewnymi wykonuje się z cienkich warstw łuszczonego forniru z drewna brzozowego, lipowego lub bukowego nasyconego żywicami fenolo- lub krezolowo-formaldehydowymi. Sklejone są one pod wysokim ciśnieniem w procesie obróbki termicznej. Otrzymany w ten sposób materiał ma wysoką wytrzymałość i wiele cennych, konstrukcyjnych właściwości. Łatwo poddaje się mechanicznej obróbce: piłowaniu, struganiu, frezowaniu i wierceniu narzędziami stosowanymi przy obróbce metalu. Jest odporny na oleje, roztwory organiczne, spirytus metylowy, eter itp.
Właściwości fizyczne i mechaniczne omawianych tworzyw zależą od kierunku rozmieszczenia włókien, grubości i wilgotności, sposobu obróbki, stopnia nasycenia żywicą, ciśnienia, temperatury i innych czynników. Wytrzymałość graniczna tego materiału wynosi:
- na rozciąganie wzdłuż włókien 110 4- 260 MPa,
- na ściskanie wzdłuż włókien 120 4- 160 MP
- na zginanie 150 4 280 MPa,
- na ścinanie wzdłuż spoiny klejowej 13 4- 15 MPa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)