Płyty pilśniowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Płyty pilśniowe - omówienie  - strona 1 Płyty pilśniowe - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Płyty pilśniowe
Płyty pilśniowe - drewno rozwłóknione z dodatkiem i bez dodatków impregnujących. Są bardzo popularnym materiałem wykończeniowym, wykorzystywanym do izolacji cieplnej i akustycznej, jako materiał okładzinowy i konstrukcyjny. Stosuje się je jako warstwę izolacji dźwiękochłonnej w salach wykładowych, kinowych, pomieszczeniach rekreacyjnych, itp. Podział ze względu na stopień sprasowania:
Porowate - drewno spilśnione poddawane obróbce termicznej, perforowane i nacinane, naturalne bądź pokryte ścierem bielonym lub barwionym, są produkowane w postaci kwadratów 30x30 cm
Półtwarde
Twarde - dzielą się na zwykłe i ulepszone; mają gładką powierzchnię, 2, 4-6, 4 mm. W zależności od poziomu właściwości fizycznych i mechanicznych dzielimy je na trzy grupy: I - twarde zwykłe stosowane są w warunkach suchych II - twarde ulepszone stosowane w warunkach wilgotnych III - twarde ulepszone stosowane w warunkach wilgotnych, przewidziane do stosowania w warunkach zewnętrznych.
Technologia Płyty pilśniowe twarde są wyrobem produkowanym z wysokiej jakości gatunków drzew liściastych. W procesie produkcji płyt pilśniowych, drewno rozdzielane jest na pojedyncze włókna, które są ze sobą łączone i zaprasowywane pod wysokim ciśnieniem. Dzięki pozyskiwaniu długich włókien i ich wzajemnemu splątaniu we wszystkich kierunkach i płaszczyznach, płyty pilśniowe są produktem o niezwykłych właściwościach mechanicznych pozostając jednocześnie produktem niezwykle ekologicznym. Płyty pilśniowe twarde wyróżniają przede wszystkim:
duże wymiary powierzchni i jednorodność materiału, specjalna warstwa okładowa zapewniająca dużą gładkość, oraz zwartą strukturę powierzchni (małe zużycie lakieru w procesie pokrywania), podatność na obróbkę plastyczną i obróbkę skrawaniem, łatwość klejenia i obróbki wykończeniowej, niewielka skłonność do odkształceń pod wpływem wilgotności, duża wytrzymałość wzrastająca wraz z gęstością. Zastosowanie
Płyty pilśniowe twarde są niezastąpionym materiałem w: meblarstwie, stolarce budowlanej (drzwi, okładziny, przegrody, elementy wyposażenia wnętrz itp.), produkcji opakowań o dużej wytrzymałości. Ocieplanie płytą pilśniową Płytę pilśniową montuje się na elementach konstrukcyjnych od strony zewnętrznej ściany lub dachu. Na nich dopiero nabijane są łaty pod montowane na sucho pokrycie elewacyjne, np. deski, siding, płyty elewacyjne lub dachówki. Płyty pilśniowe mogą być montowane na dachach o spadku powyżej 20 st. i rozstawie krokwi do 70 cm. Łączy się je na styk, wpust-pióro lub złącze klinowe. Dostępne są także twarde płyty pilśniowe pod elewacje (z naniesioną od strony zewnętrznej warstwą asfaltu). Płyty te prócz funkcji wyrównania i dodatkowej izolacji spełniają również rolę wiatroizolacji oraz dodatkowego usztywnienia konstrukcji szkieletowej domu. Płyty pilśniowe miękkie są bardzo dobrym materiałem stosowanym do izolacji cieplnej ścian zewnętrznych i ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz