Plemię i plemienność

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Plemię i plemienność - strona 1 Plemię i plemienność - strona 2 Plemię i plemienność - strona 3

Fragment notatki:

Plemię i plemienność Plemię (in. szczep) jest to forma organizacji społecznej oparta na grupie etnicznej (wywodzącej swe pochodzenie od uznawanego za wspólnego, często legendarnego przodka), bądź na jakiejś jej części, której członkowie zamieszkują wspólne terytorium, uczestniczą we wspólnym systemie wierzeń i posiadają wspólną organizację społeczną. Społeczeństwo plemienne (in. pierwotne) charakteryzuje się niskim poziomem rozwoju cywilizacyjnego. Jest to społ. małe, kilkutysięczne. Wzrost liczebny jakiegoś plemienia powoduje jego rozczłonkowanie i wyodrębnienie się pewnych gałęzi rodowych, czy klanów. Charakterystyczne cechy: występuje: zbieractwo, rybołówstwo, myślistwo, pasterstwo, rolnictwo, technika manualna; ludzie starzy - przekazują tradycję, doświadczenie życiowe; występuje podział ról między płci; kultura symboli o charakterze przedpiśmiennym, przekazywanie dorobku kulturalnego na drodze ustnej. Stereotypy etniczne i narodowe. Etnocentryzm Etnocentryzm - wartościująca postawa określająca afirmatywny stosunek do kultury własnej grupy etnicznej lub do kultur innych grup (religijnych, rasowych, regionalnych) i równocześnie deprecjonujący stosunek do kultury grupy obcej: - własna kultura jest uważana za najlepszą, wzorcową, godną kontynuacji i naśladowania - kultura obca oceniana jest przez pryzmat własnych standardów kulturowych , a różnice traktowane są jako odstępstwa od normy i anomalie Wszystkie definicje etnocentryzmu są do siebie podobne - kładą nacisk na jedność pozytywnych postaw wobec własnej kultury i grup oraz negatywnych wobec obcej Typy etnocentryzmu: - fundamentalizm - ma charakter naturalny i powszechny, wynika z psychologicznego procesu enkulturacji prowadzącego do psychokulturowej identyfikacji jednostki z własną grupą i jej wartościami (stają się punktem odniesienia w wysiłkach zrozumienia świata), brak możliwości całkowitego oderwania się od świata własnych wartości kulturowych. - umiarkowany - przede wszystkim afirmatywna postawa względem własnych wartości z mniejszym uwzględnieniem deprecjacji wzorów obcych (może wynikać z przekonania o wyższości własnej kultury, z niewiedzy, z charakteru epoki itd. - agresywny - najgroźniejszy, prowadzi zwykle do wykształcenia ruchu ideologicznego, propagującego absolutną hegemonię własnych wartości i nietolerancją wobec innych norm (może przejawiać się jako natywizm skrzyżowany z ksenofobią, dyskryminacją czy segregacją rasową, fanatyzmem religijnym) Skutki etnocentryzmu; - wzmocnienie identyfikacji z własną grupą, solidaryzm - wzrost nieufności wobec tego, co inne, obraz świata podzielony na swoich i obcych - wzmacnia to odporność grupy na zewnętrzne działania innowacyjne, - utrudnienie komunikacji interetnicznej stanowiące podłoże różnorodnych konfliktów, sprzyjają temu stereotypy negatywne, uprzedzenia etniczne, nietolerancja, akty dyskryminacji

(…)

… odnoszą się do obcych grup, autostereotypy do grupy własnej. Stereotyp może być pozytywny lub negatywny Stereotyp narodowy to uogólnienie dotyczące pewnego narodu oraz jego członków. Stereotyp etniczny to schematyczny obraz danej grupy etnicznej lub wyobrażenie cech jej członków związane z ich przynależnością do danej grupy, zwykle zabarwione emocjonalnie i wartościująco. Uogólnienie dotyczące wielkiej…
… zostało zagrożone postępem procesów asymilacji i akulturacji i których pozycja społeczna, ekonomiczna i polityczna w strukturze społeczeństwa jest nierównoprawna. Formy manifestacji etniczności: - dążenie do rewaloryzacji dziedzictwa kulturowego grupy - dążenie do uznania odrębności jej specyfiki kulturowej - dążenie do rewindykacji należnych jej praw w różnych dziedzinach życia społecznego Źródła…
…: - separatystyczny - wzrost świadomości, aby można było stworzyć własny naród, państwo - autonomistyczny - dążenie do równouprawnienia i zlikwidowania polityki asymilacji państwa - rewaloryzacyjny - wzmocnienie słabnącej etniczności wśród imigrantów w państwach pluralistycznych (ma najliczniejszą postać w USA - Murzyni, Indianie, Latynosi) Czynniki pojawienia się etnicyzmu w latach 60 i 70-tych (Europa, USA, kraje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz