Płaszczyzny bezpieczeństwa - wykład.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Płaszczyzny bezpieczeństwa - wykład. - strona 1 Płaszczyzny bezpieczeństwa - wykład. - strona 2 Płaszczyzny bezpieczeństwa - wykład. - strona 3

Fragment notatki:

Płaszczyzny bezpieczeństwa Przebiegi obróbki, w których występują powtarzające się często przebiegi, takie jak wiercenie otworów lub frezowanie zagłębień, są zapamiętywane jako tzw. cykle ob­róbkowe. Cykle będą często wielokrotnie powtarzane - np. wiercenie na okręgu lub odcinku. Przy tym narzędzie przejeżdża w płaszczyźnie wycofania narzędzia, (2. płaszczyź­nie bezpieczeństwa) między pojedynczymi punktami docelowymi, w ruchu szyb­kim. Współrzędna Z (przy wyborze płaszczyzny G18 lub G19 odpowiednio współrzędna Y lub X) tej płaszczyzny nie będzie programowana, lecz wskazana przy wywołaniu cyklu. Płaszczyzna wycofania narzędzia (pozycja narzędzia) musi być tak wybrana, żeby leżała nad ewentualnymi przeszkodami na górnej po­wierzchni przedmiotu obrabianego. Pod adresem W będzie zaprogramowany odstęp między powierzchnią wycofania narzędzia a powierzchnią bezpieczeństwa. Przy wywoływaniu cyklu narzędzie mu­si stać w płaszczyźnie wycofania. Dosunięcie narzędzia z płaszczyzny wycofania do płaszczyzny bezpieczeństwa następuje po określeniu jego pozycji w płaszczyź­nie wycofania, w ruchu szybkim. Znak przed W będzie ignorowany. Gdy nie będzie zaprogramowane W, to płaszczyzna wycofania narzędzia będzie występować ra­zem z płaszczyzną przygotowawczą. Posuw wgłębny Z jest oznaczony przyrostowo od płaszczyzny bezpieczeństwa: Z = głębokość wiercenia + odległość bezpieczeństwa Po zakończeniu cyklu narzędzie przejedzie szybkim ruchem do płaszczyzny wyco­fania narzędzia. Układ wierconych otworów rozmieszczonych na okręgu G61 W cyklu G61 będzie przeprowadzane wiercenie otworów rozmieszczonych w jed­nakowych odstępach na okręgu. G61 B... K... S... [A...] B promień okręgu W szczególnych przypadkach można promień okręgu także programować z ujemnym znakiem K głębokość wiercenia - od aktualnej pozycji narzędzia S liczba otworów. Kąt między pojedynczymi otworami wynika z podzielenia 360 stopni przez liczbę otworów i będzie obliczany przez sterowanie. A kąt umieszczenia pierwszego otworu z dodatnią osią X Aktualna pozycja narzędzia jest w środku okręgu, na którym będą wiercone otwory. Kolejność wykonania następuje zasadniczo w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po wykonaniu cyklu narzędzie pozostaje w płaszczyźnie bez­pieczeństwa nad ostatnim otworem. Cykl G61 będzie wprowadzany natychmiast. Nie potrzebuje więc on wywoływania przez G77 lub G79. Płaszczyzna wycofania narzędzia nie musi być programowana przy cyklu G61. Przykład programowania: N090 G61 B+50 K+20 S9 A+20 Przykład programowania z ujemnym promieniem okręgu:

(…)

… zero, to obniża się płasz­czyzna wycofania narzędzia do płaszczyzny bezpieczeństwa.
Przy obrotach wrzeciona w prawo z zadaną liczbą obrotów i prędkością posuwu, narzędzie zagłębi się na zaprogramowaną głębokość gwintowania Z. Potem auto­matycznie będzie zmieniony kierunek obrotów wrzeciona i narzędzie przejedzie ru­chem roboczym z powrotem do płaszczyzny bezpieczeństwa. Jeśli byłaby zaprogramowana płaszczyzna wycofania narzędzia, to narzędzie powróci na nią teraz w ruchu szybkim.
Na końcu cyklu będzie znowu zmieniony kierunek obrotów wrzeciona.
Rozwiercanie otworu G85
Funkcja G85 będzie definiować cykl rozwiercania otworów. Cykl będzie wprowa­dzony gdy zostanie wywołany przez G77.G78 lub G79.
G85 Z... [W...]
Z głębokość rozwiercania, wymiar względny od płaszczyzny bezpieczeństwa
W odległość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz