To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Płaszczyzny bezpieczeństwa Przebiegi obróbki, w których występują powtarzające się często przebiegi, takie jak wiercenie otworów lub frezowanie zagłębień, są zapamiętywane jako tzw. cykle obróbkowe. Cykle będą często wielokrotnie powtarzane - np. wiercenie na okręgu lub odcinku. Przy tym narzędzie przejeżdża w płaszczyźnie wycofania narzędzia, (2. płaszczyźnie bezpieczeństwa) między pojedynczymi punktami docelowymi, w ruchu szybkim. Współrzędna Z (przy wyborze płaszczyzny G18 lub G19 odpowiednio współrzędna Y lub X) tej płaszczyzny nie będzie programowana, lecz wskazana przy wywołaniu cyklu. Płaszczyzna wycofania narzędzia (pozycja narzędzia) musi być tak wybrana, żeby leżała nad ewentualnymi przeszkodami na górnej powierzchni przedmiotu obrabianego. Pod adresem W będzie zaprogramowany odstęp między powierzchnią wycofania narzędzia a powierzchnią bezpieczeństwa. Przy wywoływaniu cyklu narzędzie musi stać w płaszczyźnie wycofania. Dosunięcie narzędzia z płaszczyzny wycofania do płaszczyzny bezpieczeństwa następuje po określeniu jego pozycji w płaszczyźnie wycofania, w ruchu szybkim. Znak przed W będzie ignorowany. Gdy nie będzie zaprogramowane W, to płaszczyzna wycofania narzędzia będzie występować razem z płaszczyzną przygotowawczą. Posuw wgłębny Z jest oznaczony przyrostowo od płaszczyzny bezpieczeństwa: Z = głębokość wiercenia + odległość bezpieczeństwa Po zakończeniu cyklu narzędzie przejedzie szybkim ruchem do płaszczyzny wycofania narzędzia. Układ wierconych otworów rozmieszczonych na okręgu G61 W cyklu G61 będzie przeprowadzane wiercenie otworów rozmieszczonych w jednakowych odstępach na okręgu. G61 B... K... S... [A...] B promień okręgu W szczególnych przypadkach można promień okręgu także programować z ujemnym znakiem K głębokość wiercenia - od aktualnej pozycji narzędzia S liczba otworów. Kąt między pojedynczymi otworami wynika z podzielenia 360 stopni przez liczbę otworów i będzie obliczany przez sterowanie. A kąt umieszczenia pierwszego otworu z dodatnią osią X Aktualna pozycja narzędzia jest w środku okręgu, na którym będą wiercone otwory. Kolejność wykonania następuje zasadniczo w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po wykonaniu cyklu narzędzie pozostaje w płaszczyźnie bezpieczeństwa nad ostatnim otworem. Cykl G61 będzie wprowadzany natychmiast. Nie potrzebuje więc on wywoływania przez G77 lub G79. Płaszczyzna wycofania narzędzia nie musi być programowana przy cyklu G61. Przykład programowania: N090 G61 B+50 K+20 S9 A+20 Przykład programowania z ujemnym promieniem okręgu:
(…)
… zero, to obniża się płaszczyzna wycofania narzędzia do płaszczyzny bezpieczeństwa.
Przy obrotach wrzeciona w prawo z zadaną liczbą obrotów i prędkością posuwu, narzędzie zagłębi się na zaprogramowaną głębokość gwintowania Z. Potem automatycznie będzie zmieniony kierunek obrotów wrzeciona i narzędzie przejedzie ruchem roboczym z powrotem do płaszczyzny bezpieczeństwa. Jeśli byłaby zaprogramowana płaszczyzna wycofania narzędzia, to narzędzie powróci na nią teraz w ruchu szybkim.
Na końcu cyklu będzie znowu zmieniony kierunek obrotów wrzeciona.
Rozwiercanie otworu G85
Funkcja G85 będzie definiować cykl rozwiercania otworów. Cykl będzie wprowadzony gdy zostanie wywołany przez G77.G78 lub G79.
G85 Z... [W...]
Z głębokość rozwiercania, wymiar względny od płaszczyzny bezpieczeństwa
W odległość…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)