Plan Bakera i plan brady`ego- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Plan Bakera i plan brady`ego- opracowanie - strona 1 Plan Bakera i plan brady`ego- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Plan Bakera
Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, James Baker, był pierwszym, który zaproponował rzetelny plan rozwiązania problemu zadłużenia. Chciał zachęcić banki komercyjne, by kontynuowały udzielanie nowych kredytów poważniejszym dłużnikom, aby umożliwić im spłatę długów oraz realizację nowych inwestycji. Sugerował by: w czasie trzech lat banki pożyczyły 20 miliardów dolarów krajom najbardziej zadłużonym pod warunkiem wprowadzenia w nich bardzo rygorystycznych Programów Dostosowania Strukturalnego; Bank Światowy i inne organizacje międzynarodowe zwiększyły nakłady na swoje pakiety pomocy o ok. 20%; 2,7 miliarda dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego trafiło na specjalnych warunkach do najbiedniejszych krajów - głównie w Afryce subsaharyjskiej. Udział w planie był dobrowolny, a banki nie zdecydowały się dalej inwestować pieniędzy. Plan Brady'ego
Do roku 1989 długi nie były już dla banków komercyjnych warte swej nominalnej wartości, ponieważ teoretycznie banki umorzyły znaczną ich część, zakładając, że nigdy nie zostaną spłacone. Brady przekonywał, że banki powinny zredukować aktualną wartość pozostałego długu krajom w najbardziej zadłużonym, tak by suma pozostała do spłaty była mniejsza. Banki mogłyby to uczynić na jeden z dwóch sposobów: poprzez umorzenie części długu z pomocą funduszy Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego; poprzez zmianę harmonogramu spłat części pozostającego długu przez przekształcenie go w obligacje, które potem mogłyby być sprzedane na rynku wtórnym. Jeśli brać pod uwagę całkowity dług, plan ten nie pomagał krajom zadłużonym. W miarę zmniejszania się ich zadłużenia względem banków komercyjnych rosło zadłużenie wielostronne. Środki nadal wypływał z tych krajów na spłatę oprocentowania Obligacji Brady'ego. Wymiar odsetek został obniżony do poziomu, który i tak był do tej pory płacony - dla dłużników nie było realnego zysku.
ZAKUCI W ŁAŃCUCHY
Setki milionów ludzi na świecie żyje w nędzy na skutek zadłużenia Trzeciego Świata. Ameryka Łacińska jest winna zagranicznym wierzycielom 600 mld dolarów (36% dochodu narodowego brutto), podczas gdy Afryka subsaharyjska ma do spłacenia 230 mld (83% dochodu narodowego). Tak ogromne zadłużenie sprawia, że jego spłata staje się priorytetem, a zwykli ludzie cierpią, mając złą opiekę medyczną, ograniczony dostęp do szkolnictwa, nie mogąc znaleĽć pracy lub utrzymać się z handlu.
Skutki zadłużenia
Zdrowie
Od lat 80-tych w wielu najbiedniejszych krajach świata ograniczono wydatki na ochronę zdrowia. Oznacza to, że ludzie muszą płacić za świadczenia medyczne lub obywać się bez nich, jeśli nie mają pieniędzy.

(…)

…, Zambii, Nikaragui, Chile, Jamajce... Choroby uznane za opanowane - gruĽlica, frambezja (jagodzica), żółta febra - wracają w niektórych krajach na skutek pogorszenia się dostępności leczenia i szczepień.
Szkolnictwo
Szkoły zmuszone są pobierać opłaty, więc coraz mniej rodzin może pozwolić sobie na kształcenie dzieci. Edukacja jest dostępna głównie dla rodzin zamożnych. W Afryce subsaharyjskiej szkody…
… i w gospodarstwach rolnych otrzymują niższe płace. Podstawowym produktem żywnościowym wytwarzanym w Meksyku była od tysięcy lat kukurydza. Dziś, po wprowadzeniu PDS, Meksyk musi importować 20% kukurydzy z USA. W ramach PDS zachęcono Meksyk do zastąpienia produkcji podstawowej żywności uprawą płodów przeznaczonych na sprzedaż, jak truskawki lub owoce egzotyczne. PDS zlikwidował również wszelkie dotacje dla rolnictwa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz