Piroliza, rafinacja, frakcje ropy naftowej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 539
Wyświetleń: 2373
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Piroliza, rafinacja, frakcje ropy naftowej-opracowanie - strona 1 Piroliza, rafinacja, frakcje ropy naftowej-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Piroliza - proces rozkładu termicznego substancji prowadzony poprzez poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury, ale bez kontaktu z tlenem i innymi czynnikami utleniającymi.
Rafinacja - procesy przekształcające ropę naftową w bardziej użyteczne produkty:
Destylacja frakcyjna: rozdzielenie roby na frakcje wg ich temperatury wrzenia (frakcja - mieszanina cieczy o podobnych temperaturach wrzenia. Lekkie frakcje mają niskie temperatury wrzenia i krótkie łańcuchy węglowodorowe);
Kraking: reakcja rozpadu dłuższych łańcuchów alkanów na krótsze alkany i alkeny. Kraking następuje na skutek działania wysokiej temperatury lub katalizatora.
C9H20 C7H16 +C2H4;
Reforming: proces otrzymywania benzyny z lżejszych frakcji przez rozbicie prostych łańcuchów alkanów i przebudowanie ich w łańcuchy rozgałęzione.
Frakcje ropy:
Benzyna: ciekła frakcja ropy naftowej powstała po destylacji frakcyjnej. Składa się z alkanów zawierających od 5 do 12 atomów węgla i wrze w przedziale temperatur 40-150 stopni.
Liczba oktanowa określa odporność benzyny na detonacje.
Nafta: ciekła frakcja ropy naftowej powstała po destylacji frakcyjnej. Składa się z alkanów zawierających od 9 do 15 atomów węgla i wrze w przedziale temperatur 150-250 stopni.
ON: ciekła frakcja ropy naftowej powstała po destylacji frakcyjnej. Składa się z alkanów zawierających od 12 do 25 atomów węgla i wrze powyżej 250 stopni.
Mazut: olej pozostały po destylacji frakcyjnej. Składa się z węglowodorów zawierających do 40 atomów węgla, wrze w temperaturze powyżej 350 stopni (olej smarowy, parafina, bitumin (asfalt)).
Teoria pasmowa- kwantowomechaniczna teoria opisująca przewodnictwo elektryczne. W przeciwieństwie do teorii klasycznej punktem wyjścia w tej teorii jest statystyka Fermiego-Diraca i falowa natura elektronów. Najważniejszym pojęciem tej teorii jest pasmo energetyczne - jest to przedział energii, jaką mogą posiadać elektrony w przewodniku. Istnienie ciągłego widma energetycznego jest związane z oddziaływaniem na siebie poszczególnych atomów (jest to zbiór bardzo blisko położonych widm liniowych), natomiast występowanie obszarów zabronionych wynika z warunków nakładanych na periodyczność funkcji falowej elektronów.
Związki z przewagą wiąz. jonowego:[krystaliczne ciała stałe zbud. z jonów] -stan stały,zbudowane z kationów i anionów przyciągających się z dużą siłą ; -kryształy są twarde i mają wysokie temp. iopnienia i wrzenia , -dobrze rozpuszcz. się w rozp. Polarnych [woda] , -stopione lub w roztworze przewodzą prąd , -reakcje zachodzą b. szybko.
Cechy zw. z przewag. wiąz. kowalencyjnego [atomowego]:

(…)

… wiązań chemicznych występujących bezpośrednio między atomami metali.Wiązania między atomami metalu, jeśli występują w izolowanej formie (np. w związkach metaloorganicznych) są w zasadzie typowymi wiązaniami kowalencyjnymi, wyróżniają się jednak w stosunku do analogicznych wiązań między niemetalami dwiema istotnymi cechami: *ulegają one łatwiejszej polaryzacji pod wpływem np. pola elektrycznego ze względu na to, że ogólnie w metalach elektrony walencyjne są słabiej związane z jądrami atomów niż w niemetalach ; *nawet jeśli formalnie są wiązaniami pojedynczymi, ze względu na występowanie w metalach dużej liczby walencyjnych orbitali d zachodzi zjawisko ich nakładania się, co powoduje że wiązania te nabierają często charakteru częściowo wielokrotnego.
Piroliza-[destylacja rozkładowa] to proces…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz