Piotr Skarga, Kazania Sejmowe, kazanie II

Nasza ocena:

5
Pobrań: 469
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Piotr Skarga, Kazania Sejmowe, kazanie II - strona 1 Piotr Skarga, Kazania Sejmowe, kazanie II - strona 2 Piotr Skarga, Kazania Sejmowe, kazanie II - strona 3

Fragment notatki:

Piotr Skarga, Kazania Sejmowe, kazanie II
wstęp - słowa Jezusa o miłości i pokoju
Treść Kazania (przed tym jeszcze krótki wstęp o braku stałości na świecie, miłości i pokoju)
Królestwa giną i upadają: królestwa porównane do ciała (również chorują, proszą o bożą pomoc, korzystają z leksarstw). Wspomnienie „mocnego nieprzyjaciela” królestwa.
Choroby Rzeczypospolitej: wezwanie do obrony Rzeczypospolitej (leczenia). Nieżyczliwość i chciwość domowego łakomstwa, niezgody i kłotnie sąsiedzkie, naruszenie religii i heretycka zaraza, osłabienie władzy królewskiej, prawa niesprawiedliwe, grzechy i złości przeciw Bogu - choroby królestwa.
Miłość rodzi zgodę. Zgoda bez miłości być nie może. Im szersza miłość, tym lepsza. Im szersza zgoda, tym lepsza: zalecenia Jezusa: pokój i miłość, związek miłości i zgody, pochwała miłości bliźniego, pokoju między królami i królestwami.
Przykład miłości ludzkiej na Panu Jezusie: przykład Jezusa, który użalił się nad swoim ludem i oddał swoje życie za wszystkie królestwa i życie wieczne ich mieszkańców (wszystkich ludzi). Taka miłość powinna być widoczna w kontaktach między mieszkańcami królestwa, podkreślona również miłość do ojczyzny.
Położeni czemu się bogami zową. Bo nędzę ludzką odganiają: znaczenie duchownych, ich miłosierdzie, pomoc dla ludzi. Lud wszystkiej korony oczy do tego sejmu obraca i ręce odnosi: wezwanie do polityków, prośba o opiekę.
Ojcowie sierot i mamki: politycy jako opiekunowie, rodzice, „rozumy” królestwa, lud jako dzieci, które powinny być pod opieką polityków (z rozkazu Boga)
Góry z których rzeki wytryskają: porównanie wysokich urzędników do gór, z których płyną rzeki, a ludu do pól przez nie nawadnianych. Urzędnicy powinni dbać o pokój i sprawiedliwość.
Jeruzalem nasze. Ojczyzna - czoło wszystkich pociech: Rzeczpospolita porównana do Jeruzalem. Przytoczone słowa z psalmu Dawida, należy nosić w sercu dobro ojczyzny. Dobrodziejstwa matki naszej ojczyzny: ojczyzna jako matka, obowiązek (nadany przez Boga) oddawania jej czci. Rzeczpospolita - „Komora dóbr naszych”. Wiary nam katolickiej ta korona dochowała i obroniła: znaczenie ojczyzny dla obrony wiary, wspomnienie postaci Jana Husa (heretyka), walka Rzeczpospolitej z herezją, „Inne narody nie mają tak szczęśliwej ojczyzny”. Ojczyzna dba o to, aby Bóg był obecny w życiu ludzi.
Ojczyzna wszczepiła i dochowała królewski majestat: Błogosławieństwo jest królewska stolica cała: majestat królewski dziełem i zasługą ojczyzny, cytat z Jeremiasza „Jeśli mię słuchać będziecie - mówi Pan Bóg - przez te brany wjeżdżać królowie i panowie waszy będą, siedzący na stolicy Dawidowej, na wozach i koniach, oni i panowie ich.”


(…)

… i męstwie rycerstwa, hetmanów.
Postronnych panów poselstwa: ojczyzna przynosi sławę na świecie, należy ją kochać, bo wtedy kocha się również samego siebie, analogicznie - zdradzając ojczyznę lud zdradza siebie.
Pojedynkowe pożytki szkodliwe pospolitym: tendencja do przekładania korzyści własnej nad dobrem ogółu jest szkodliwa. „Kto zdrowie swoje miłuje, traci je. A kto je utraca, najduje je.”
Okręt…
… za Chrustusem i naśladując go, poświęcił swoje życie dla ludzi).
Jako święci bracią swoję i ojczyznę i Rzeczpospolitą miłowali: należy brać przykład ze świętych.
Mojżesz zbawienim swoim lud chciał od zguby zastąpić: skrót historii Mojżesza, jego chęci uratowania ludzi pomimo ich grzechów.
Aod dla braciej w co się wdał: Aod wyzwala swój lud z tyranii.
Samson: samotna walka Samsona i jego śmierć.
Dawid: chęć…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz